• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Największy dług świata mniejszy od oczekiwań

Największy dług świata mniejszy od oczekiwań
Foto: sxc.hu Foto: Amerykańska kasa to czarna dziura

Tegoroczny deficyt amerykańskiego budżetu okazał się prawie trzy razy większy niż ten z ubiegłego roku - wynika z ostatnich danych tamtejszego Departamentu Skarbu. Do końca września, kiedy to w USA zakończył się rok finansowy, wynosił on aż 1,4 biliona dolarów - czyli 9.9 proc. PKB. Prognozy mówiły o kwocie rzędu - 1,6 -1,8 bln dol.

Tegoroczny deficyt w USA jest największy od końca II Wojny Światowej. A możliwe, że szybko nie spadnie - tym bardziej, że zaplecze polityczne prezydenta Baracka Obamy chce zwiększać rządowe wydatki na pobudzanie gospodarki. Na ten cel w ciągu kilku miesięcy przeznaczono już 800 mld dol. Niemal drugie tyle przeznaczono na ratowanie banków, choć część z instytucji finansowych pieniądze zaczęła już zwracać.

Ekonomiści obawiają się, że przez zwiększanie deficytu USA mogą stracić zaufanie międzynarodowych inwestorów. Swoje obawy pogarszającą się sytuacją wyrazili już Chińczycy - główni nabywcy amerykańskich papierów. W tym tygodniu pogłoska o zamiarze odejścia od rozliczeń w dolarach przez państwa naftowe wywołała perturbacje kursowe.

Stan państwowych finansów krytykuje też opozycja. - Ile dzwonów musi jeszcze zabić, zanim Demokraci w Waszyngtonie zaczną poważnie traktować sprawę deficytu - pytał ostatnio przedstawiciel konserwatystów w Izbie Reprezentantów John Boehner.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane