• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Największe giełdowe śledztwo na polskim rynku

Największe giełdowe śledztwo na polskim rynku
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: W wyniku wycieku poufnych infromacji akcje PGNiG straciły na wartości 7,73 proc

Aż kilkunastu finansistów jest objętych śledztwem, prowadzonym przez KNF, prokuraturę i CBŚ. Dotyczy ono wykorzystania na giełdzie poufnych informacji. W wyniku tego wycieku, akcje PGNiG straciły przed rokiem 7,73 proc - donosi "Rzeczpospolita". - Znamy cały łańcuszek osób, które przekazywały sobie tę poufną informację - ujawnił w TVN CNBC Biznes rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

Według "Rzeczpospolitej", to największe w historii polskiego rynku kapitałowego dochodzenie dotyczące wykorzystania informacji poufnych. Dowody są mocne - zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego. Zabezpieczono m.in. e-maile i zapisy rozmów telefonicznych, z których jasno wynika, że osoby niepowołane dysponowały poufną informacją.

- Jednak na razie można mówić tylko o podejrzeniu ujawnienia i wykorzystania informacji poufnej dotyczącej wyników PGNiG za drugi kwartał 2008 - podkreślił rzecznik KNF.

Jak doszło do wycieku?

Do zdarzenia doszło 6 sierpnia 2008 r. Wtedy - jak twierdzi KNF - jeden z pracowników Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, odpowiedzialny za relacje z inwestorami finansowymi, na tydzień przed oficjalną publikacją ujawnił jednemu z analityków poufną informację. Chodziło o to, że wyniki koncernu za II kwartał 2008 roku będą zdecydowanie gorsze, niż wcześniej oczekiwano.

Poufna wiadomość szybko rozeszła się wśród dużych instytucji finansowych. Zdaniem prokuratury, wykorzystały ją m.in. ING i PZU. Obie instytucje nie chcą komentować tej sprawy. Natomiast rzecznik KNF ujawnił, że komisja zna już cały łańcuszek osób, które przekazywały sobie tę informację i ma na to twarde dowody. Dodał, że część z tych osób stanowią licencjonowani maklerzy papierów wartościowych i doradcy inwestycyjni.

Po otrzymaniu informacji, inwestorzy natychmiast zaczęli składać zlecenia sprzedaży akcji, które spowodowały spadek kursu akcji PGNiG na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż o 7,73 proc.

Co na to PGNiG?

Tymczasem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stwierdziło w komunikacie, że śledztwo ws. oszustwa na warszawskiej giełdzie nie jest prowadzone przeciwko pracownikom PGNiG. Jednocześnie podkreślono, zarząd spółki nie został poinformowany o wynikach postępowania prowadzonego przez KNF. PGNiG zapewnia, ze od sierpnia do października ubiegłego roku przekazało Komisji Nadzoru Finansowego obszerne wyjaśnienia w tej sprawie.

Rzeczniczka spółki poinformowała, że do momentu przekazania oficjalnych informacji przez uprawnione do tego organa - nie będzie komentowała informacji na ten temat.

Za to grozi pięć lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdza, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, by mówić o zarzutach – zaznacza rzecznik prokuratury. Wiadomo, że w sprawę zamieszanych jest kilkanaście osób, które dokonywały transakcji o wartości ok. 30 mln zł.

Za wykorzystywanie informacji poufnych grozi pięć lat więzienia i grzywna nawet do 5 milionów złotych.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane