• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Największe banki centralne wspólnie tną stopy

Największe banki centralne wspólnie tną stopy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 0810GRAFIKA.avi

Amerykański Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i centralne banki Kanady, Szwajcarii, Szwecji oraz Chin w skoordynowanej akcji obcięły stopy procentowe. - Ta akcja będzie nie bez znaczenia dla przyszłych decyzji RPP - ocenił Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Na pewno nie będzie to bez znaczenia, ale czy będzie to przyspieszać czy opóźniać nasze decyzje, nie wiem, sytuacja jest bardzo dynamiczna - powiedział Czekaj. - Oczywiście, decyzje banków centralnych są ważne, musimy patrzeć na to, co robią. Po reakcji banków widać, że sytuacja jest skomplikowana - dodał.

Do decyzji banków centralnych odniósł się też polski bank centralny NBP. "Narodowy Bank Polski analizuje sytuację na rynkach finansowych, pozostając w stałym kontakcie z Europejskim Bankiem Centralnym i pozostałymi bankami centralnymi" - czytamy w jego komunikacie.

Z kolei wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska stwierdziła, że skoordynowana akcja najważniejszych banków centralnych może oznaczać, że wygasa presja inflacyjna, a poziom stóp procentowych był zbyt wysoki wobec prognoz wzrostu PKB.

- To może pokazywać, że presja inflacyjna słabnie. Zresztą potwierdza się to w trendach cen na rynku surowców i żywności. Wcześniejsze obawy o galopujące ceny nie sprawdziły się - stwierdziła.

Masowa obniżka

W środę nastąpiła zmasowana akcja cięcia stóp procentowych przez banki centralne na świecie. Fed, EBC, BoE, Kanady, Riksbank obniżyły swoje benchmarkowe stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Z kolei bank centralny Chin obniżył benchmarkową stopę procentową o 27 pkt bazowych do 6,93 proc. z 7,20 proc.

Fed obniżył główną stopę do 1,5 proc. z 2,0 proc., a EBC do 3,75 proc. z 4,25 proc. Bank Szwecji obniżył główną stopę procentową o 50 pkt bazowych do 4,25 proc. W Wielkiej Brytanii stopa repo została obniżona do 4,5 proc. W Kanadzie główna stopa procentowa została obniżona do 2,5 proc. Bank centralny Szwajcarii obniżył benchmark dla 3-miesięcznego LIBOR o 25 pkt bazowych, do 2,50 z 2,75 proc.

Ostatni taka masowa obniżka stóp miała miejsce w listopadzie 2001 r.

Na środową akcję zareagował także bank centralny Norwegii, który zapowiedział, że przyspiesza swoje posiedzenie w sprawie stóp procentowych o 2 tygodnie, na 15 października. Swe silne poparcie dla tych przedsięwzięć zadeklarował też Bank Japonii.

Rządy liczą na pokonanie kryzysu

Biały Dom wyraził nadzieję, że środowa decyzja Fed i innych banków centralnych pomoże w przezwyciężeniu zjawisk kryzysowych. - Szanujemy niezależność Rezerwy Federalnej w ustalaniu polityki pieniężnej. Jest ważne i pomocne, że banki centralne pracują w skoordynowany sposób nad uporaniem się z napięciami w systemie finansowym - powiedział prezydencki rzecznik Tony Fratto.

Natomiast według kanclerz Niemiec Angeli Merkel, banki centralne dokonały "tworzącego zaufanie przedsięwzięcia", które pomoże w przezwyciężaniu kryzysu.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane