• rozwiń

Najszersza definicja w Europie?

Najszersza definicja w Europie?

Minister finansów twierdzi, że obniżona stawka VAT obejmie prawie całe budownictwo. A eksperci wskazują, że definicja budownictwa społecznego, która niższą stawkę zapewnia - powinna objąć także domy budowane systemem gospodarczym.

- Praktycznie całe budownictwo mieszkaniowe zostanie od 2008 roku objęte preferencyjną 7-procentową stawką VAT, z wyjątkiem domów budowanych tzw. systemem gospodarczym - poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska. Jeśli ktoś zechce sam zbudować dom, to aby skorzystać z niższej stawki, będzie musiał zlecić budowę firmie budowlanej. Niższa stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Według resortu finansów, taką powierzchnię ma 90 proc. budowanych obecnie domów i mieszkań. Siedmioprocentowym VAT-em objęte zostaną też remonty, o ile koszt użytych materiałów nie przekroczy 50 proc. wartości całego remontu. Gilowska podkreśliła, że chodzi o remonty wykonywane przez profesjonalne firmy. Jej zdaniem, będzie to najszersza definicja stosowana w krajach UE.

Wicepremier poinformowała, że rząd zastanawia się nad ewentualnym przedłużeniem terminu zwrotu VAT w budownictwie mieszkaniowym, który minie z końcem tego roku. Chodzi o zwrot różnicy między stawką 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Ze zwrotu VAT korzystają osoby samodzielnie budujące dom w systemie gospodarczym.

Długooczekiwana definicja budzi jednak wątpliwości ekspertów.

- W Polsce ponad 50 proc. mieszkań jest budowanych systemem gospodarczym. Jeżeli te mieszkania będą objęte wyższą 22-proc. stawką VAT, to nagle okaże się, że mieszkań - niezależnie od chęci rządu - nie będzie przybywać - ocenił szef Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski. Według niego, szeroki udział budownictwa gospodarczego jest konsekwencją niskiej zamożności polskiego społeczeństwa.

Podobnego zdania jest Konfederacja Pracodawców Polskich.
- Szersza definicja mogłaby spowodować zdecydowanie szybszy rozwój branży budowlanej. Powstałoby więcej mieszkań, co w efekcie mogłoby zahamować
niekontrolowany wzrost cen na rynku mieszkaniowym - uważają przedstawiciele Konfederacji.

Definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 roku odbędzie się zgodnie z prawem UE.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane