• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Najmłodsi lekarze dostali najwięcej

Najmłodsi lekarze dostali najwięcej
Foto: TVN24 Foto: Lekarze dostali podwyżki, każdy inną stawkę

Trzy średnie krajowe dla lekarza? Bardzo proszę - odpowiadają dyrektorzy szpitali i podnoszą pensje. Niektórzy lekarze zarabiają nawet o kilka tysięcy więcej niż w grudniu - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Na biurko wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego trafił właśnie raport o lekarskich podwyżkach. Lekarze dostają je, bo inaczej nie godzą się na prace dłuższą niż ustawowe 48 godzin tygodniowo. Z raportu wynika, że średnia pensja lekarza specjalisty z dyżurami i dodatkami wynosi teraz 6163 zł. W grudniu było 5385 zł. Wzrost - 14 proc.

Podwyżki odwrotnie proporcjonalne do wykształcenia

Tyle że ta średnia niewiele jeszcze mówi o sytuacji. Podwyżki bywają odwrotnie proporcjonalne do wykształcenia. Dochody lekarzy z drugim stopniem specjalizacji wzrosły do 52 proc., lekarzy bez specjalizacji - i o 61 proc.! Ogromna jest też rozpiętość podwyżek. W placówce, która dała największe podwyżki w Polsce - Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu - dyżurujący specjalista ma 13 980 zł (wzrost o 57 proc.). Na drugim biegunie jest szpital z Ostrowii Mazowieckiej, gdzie dyżurujący specjalista zarabia 4160 zł, o 54 zł mniej niż w grudniu. - Dyrektor musiał zmienić regulamin pracy - spekuluje wiceminister Twardowski. - Pewnie zamiast dyżurów jest system równoważny.

Co szpital, to inne stawki

- Nikt tego kontroluje, kto, gdzie i jakie podwyżki daje - ocenia Twardowski. - Zdarza się, że w szpitalach odległych o kilka kilometrów różnice w zarobkach lekarzy o podobnych kwalifikacjach sięgają kilkudziesięciu procent. Szpitale, dają podwyżki, mimo że nie mają na nie pieniędzy. Np. w regionie łódzkim na 42 placówki aż 16 wyda więcej, niż zarobi. Ministerstwo Zdrowia jeszcze nie wie, ile będą kosztowały lekarskie podwyżki. - Policzymy to w lutym - zapowiada Twardowski.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane