• rozwiń

Najlepszy na zakupy jest Londyn. Warszawa na 28. miejscu

Najlepszy na zakupy jest Londyn. Warszawa na 28. miejscu
Foto: Wikipedia/David Illif/CC BY SA Foto: Londyn to najlepsze miejsce w Europie na zakupy

Choć w rankingu najbardziej atrakcyjnych miast europejskich pod względem turystyki zakupowej Warszawa zajęła dopiero 28. miejsce, to w kategorii przystępności cenowej uzyskała najlepszy wynik. Wygrał Londyn. Tak wynika z badań m.in. Global Blue, eksperta w dziedzinie zakupów zagranicą i turystyki zakupowej na całym świecie.

Zwycięzca rankingu "Globe Shopper City Index – Europe" nie jest zaskoczeniem – Londyn to od lat najlepsze miejsce na zakupy. To wynik badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Economist Intelligence Unit zajmującą się badaniem rynków, krajów i gospodarek wraz z magazynem "The Economist" i przy wsparciu Global Blue — eksperta w dziedzinie zakupów za granicą i turystyki zakupowej na świecie.

W rankingu 33. europejskich miast, najbardziej atrakcyjnych pod względem turystyki zakupowej, Warszawa znalazła się w końcówce – zajęła dopiero 28. miejsce. Wypadła słabo, bo jej ogólny wynik obniżyły bardzo niskie oceny w kategorii hoteli i transportu - ze względu na kiepską komunikację autobusową i kolejową z centrum miasta. Na 100 możliwych punktów Warszawa uzyskała 50,9.

Pierwsze miejsce nasza stolica zdobyła w kategorii przystępności cen, obliczanej na podstawie kosztu noclegu w hotelu 4-gwiazdkowym.

Londyn pokonał Paryż

Europejskie miasta oceniano na podstawie 38 kryteriów pogrupowanych w pięciu kategoriach: sklepy, ceny, wygoda, hotele i transport, kultura i atmosfera. Kryteria te oceniane były ilościowo, na przykład pod względem liczby lotów pasażerskich w ciągu roku, lub jakościowo, np. na podstawie prawdopodobieństwa uzyskania rabatów w sklepach.

Najlepsze wyniki – oprócz Londynu, który zdobył 67,3 pkt – uzyskały: Madryt (2. miejsce), Barcelona (3), Paryż (4) i Rzym (5. pozycja).

- Dzięki temu raportowi sklepy detaliczne i firmy handlowe będą mogły podejmować trafniejsze decyzje biznesowe. A podróżującym wersja online "Globe Shopper City Index" pozwoli na wybór miasta, które najlepiej odpowiada ich osobistym preferencjom zakupowym – powiedział Per Setterberg, dyrektor generalny Global Blue.

Od odkrywców do poszukiwaczy okazji

W jaki sposób ranking może być przydatny dla zwykłych turystów, udających się na zakupy za granicę?

Na stronie globeshopperindex.eiu.com, gdzie dostępne są pełne wyniki rankingu w każdej kategorii, są podpowiedzi dla różnych grup kupujących: Explorers (odkrywcy), Perfect Planners (zwolennicy perfekcyjnego planowania) czy Cool Hunters (poszukiwacze okazji).

am/fac

Ranking "Globe Shopper City Index – Europe":
1. Londyn
2. Madryt
3. Barcelona
4. Paryż
5. Rzym
6. Berlin
7. Lizbona
8. Amsterdam
9. Praga
10. Budapeszt
11. Mediolan
12. Wiedeń
13. Istanbuł
14. Dublin
15. Bruksela
16. Ateny
17. Monachium
18. Kopenhaga
19. Moskwa
20. Hamburg
20. Sztokholm
22. Lyon
23. Bratysława
24. Bukareszt
24. Sofia
26. Edynburg
27. Kijów
28. Warszawa
29. Petersburg
30. Helsinki
31. Belgrad
32. Oslo
33. Genewa

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane