• rozwiń

Najlepszy miesiąc dla emerytur, niezły dla oszczędności

Najlepszy miesiąc dla emerytur, niezły dla oszczędności
Foto: TVN24 Foto: Zarządzający funduszami skorzystali z odbicia na rynkach

Otwarte fundusze emerytalne zanotowały w kwietniu największy miesięczny wzrost wartości jednostek w historii - poinformowały monitorujące ten rynek Analizy Online. Wartość środków w nich zgromadzonych wzrosła o 7,8 mld zł. Bardzo dobrze poradziły też sobie inwestujące nasze oszczędności Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

- W kwietniu aktywa funduszy emerytalnych zwiększyły się do 145 mld zł. W porównaniu do marca, oznacza to wzrost o blisko 7,8 mld zł. W ujęciu procentowym wartość majątku zarządzanego przez OFE zwiększyła się więc o 5,7 proc. Oznacza to największy miesięczny wzrost aktywów w całej historii OFE - podały we wtorkowym raporcie Analizy Online.

Dobzi i najlepsi

Autorzy raportu podkreślają, że bardzo duży wpływ na kwietniowy wynik mieli zarządzający aktywami, którzy zarobili ponad 6,8 mld zł. Bez wątpienia miał na to wyjątkowo dobra sytuacja na giełdzie, która odnotowała najlepszy miesiąc od sześciu lat. Reszta, czyli ponad 1,1 mld zł, pochodzi z przelewów z ZUS-u.

Największą dynamiką wzrostu mogą pochwalić się takie podmioty jak: OFE Polsat (7,1 proc.), ING OFE (6,2 proc.) oraz Generali OFE (6,1 proc.) - napisano. Najniższą dynamikę wzrostu wartości aktywów odnotowały w kwietniu Allianz Polska OFE (4,7 proc.) oraz Pekao OFE (4,8 proc.).

Rosną oszczędności

Analizy Online poinformowały też o niezłej kondycji funduszy inwestycyjnych. Według analityków, większość z nich wypracowała w kwietniu dodatni wynik. Ponad 120 funduszy osiągnęło dwucyfrowy wzrost, a najlepiej radziły sobie fundusze akcyjne. Zdecydowanie najwięcej zarobiły fundusze akcyjne lokujące aktywa w Polsce i zagranicą, choć i w pozostałych grupach znalazło się sporo produktów, których stopa zwrotu przekroczyła 10 proc.
Fundusze akcji małych i średnich spółek zyskały średnio 17,8 proc., a fundusze akcji polskich uniwersalne 17,6 proc., a fundusze długu - średnio 1,5 proc.

Jak podkreślono w raporcie, kwiecień był drugim miesiącem z rzędu, gdy wszystkie fundusze akcji polskich wypracowały dodatnią stopę zwrotu.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane