• rozwiń

Najlepsza szkoła biznesowa świata jest w USA

Najlepsza szkoła biznesowa świata jest w USA
Foto: materiały prasowe Foto: Lider rankingu "The Economist" to Dartmouth College Tuck School of Business w miejscowości Hanover

Najlepsza szkoła MBA na świecie to Dartmouth College Tuck School of Business z USA – wynika z rankingu magazynu "The Economist". Uczelnia w tym roku awansowała z drugiego miejsca, bo daje swoim absolwentom największe możliwości: wszyscy jej studenci znaleźli pracę w ciągu trzech miesięcy od ukończenia nauki, a najniższe wynagrodzenie na jakie mogli liczyć to 107 tys. dolarów.

Wyniki tegorocznego rankingu prestiżowego magazynu "The Economist" nie są zaskakujące. Miejscami zamieniły się dwie najlepsze szkoły Masters of Business Administration na świecie, które od lat ze sobą rywalizują, także w wielu rankingach – Dartmouth College Tuck School of Business i Chicago University of Booth School of Business. Obie są z USA.

Uczelnia z Chicago spadła na drugie miejsce, bo konkurent w ciągu ostatniego roku dawał swoim absolwentom większe możliwości. Jak uzasadniają autorzy rankingu, wszyscy studenci Dartmouth College znaleźli pracę w ciągu trzech miesięcy od ukończenia nauki niemal w każdej gałęzi gospodarki. Już na starcie oferowano im co najmniej 107 tys. dolarów rocznego wynagrodzenia, a niedługo po okresie próbnym mogli liczyć na 65-procentową podwyżkę.

"Tuckies" rozchwytywani

Najlepsza uczelnia MBA 2011 roku jest jednocześnie najstarszą tego typu placówką w kraju – została założona 111 lat temu w miejscowości Hanover w stanie New Hampshire w USA.

To mała prywatna szkoła, która ma 500 studentów, znanych jako "Tuckies". Studenci uczą się w ciągu dwóch lat m.in. rachunkowości, marketingu, strategii zarządzania i biznesu międzynarodowego. Szkoła kładzie nacisk na pracę zespołową, co zachwala jako jeden z aktywów do "budowania umiejętności interpersonalnych niezbędnych do przywództwa w biznesie".

Najbardziej popularne branże kariery dla jej absolwentów to doradztwo w zakresie zarządzania i finanse. Wśród absolwentów uczelni są m.in. prezes Pepsi, szef New York Times Company czy Zurich Financial Services, reżyserzy, sportowcy i liderzy Doliny Krzemowej.

Polski nie doceniono

W rankingu "The Economist" przeważają uczelnie amerykańskie – w pierwszej dziesiątce jest ich aż siedem.

Najwyżej z europejskich szkół uplasowała się International Institute for Management Development z Lozanny. Bardzo ceniona szwajcarska uczelnia celowo nie otwiera oddziałów w innych krajach, bo zależy jej na międzynarodowej sieci kontaktów, jakie może dawać swoim studentom. Efekt? Co roku około 8 tys. jej absolwentów reprezentuje ponad 98 narodowości. Regularnie rekrutują ich giganci na rynku, m.in. Shell, Nestle, Nokia, Philips czy Unilever.

Największym zaskoczeniem rankingu jest spadek najbardziej znanej uczelni na świecie – Harvard znalazł się na 5. pozycji.

Z Polski nie doceniono żadnej szkoły MBA.

Absolwenci też oceniali

Lista "The Economist" powstała na podstawie ocen ekspertów w czterech kategoriach: nowe możliwości rozwoju zawodowego (35 procent), rozwój osobisty (35 procent), wzrost wynagrodzeń (20 procent) i kontakty zawodowe (10 procent).

Magazyn poprosił też o opinię 250 tys. absolwentów MBA z ostatnich lat na temat szkół, które kończyli i powodów, dla których je wybrali.

am\mtom

1 Dartmouth College Tuck School of Business, USA

2 Chicago University of Booth School of Business, USA

3 IMD - International Institute for Management Development, Szwajcaria

4 Virginia University of Darden Graduate School of Business Administration, USA

5 Harvard Business School, USA

6 California at Berkely University of - Haas School of Business, USA

7 Columbia Business School, USA

8 Stanford Graduate School of Business, USA

9 York University Schulich School of Business, Kanada

10 IESE Business School University of Navarra, Hiszpania

11 Massachusetts Institute of Technology MIT Sloan School of Management, USA

12 New York University Leonard N Stern School of Business, USA

13 London Business School, Wielka Brytania

14 HEC School of Management, Francja

15 Pennsylvania University of Wharton School, USA

16 Carnegie Mellon University The Tepper School of Business, USA

17 ESADE Business School, Hiszpania

18 Northwestern University - Kellogg School of Management USA

19 INSEAD, Francja

20 Duke University Fuqua School of Business, USA

Czołówka rankingu "The Economist":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane