• rozwiń

Najlepiej żyje się w Wiedniu. Warszawa 84. na liście

Najlepiej żyje się w Wiedniu. Warszawa 84. na liście
Foto: sxc.hu Foto: Wiedeń - tu żyje się najlepiej

Najlepiej żyje się w Wiedniu, zaś najgorzej w Bagdadzie - wynika z tegorocznego rankingu stworzonego przez firmę konsultingową Mercer, w którym uwzględniono 221 miast świata. Warszawa znalazła się na 84. miejscu.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się trzy miasta niemieckie: Monachium (4. miejsce), Duesseldorf (5.) i Frankfurt (7.) oraz trzy szwajcarskie: Zurych (2.), Genewa (8.) i Berno (9. miejsce ex aequo z Kopenhagą). Jedynymi pozaeuropejskimi miastami na szczycie zestawienia są nowozelandzkie Auckland (3.) i kanadyjskie Vancouver (5.).

Największe europejskie metropolie znalazły się poza ścisłą czołówką: Berlin (17), Paryż (30), Londyn (38), Madryt (43) i Rzym (52). Praga umieszczona na 69. miejscu jest najwyżej notowanym miastem z Europy Wschodniej, zaś gruzińskie Tblisi na miejscu 212. to najniżej oceniane miasto kontynentu.

Najgorzej w Bagdadzie

W krajach Azji i Pacyfiku najlepiej żyje się w Auckland (3.) oraz australijskim Sydney (11.) i stolicy Nowej Zelandii Wellington (13.), najgorzej zaś w bengalskim mieście Dhaka (204), kirgiskim Biszkeku (206.) i tadżyckim Duszanbe (208.).

W regionie Bliskiego Wschodu i Afryki najlepiej oceniono Dubaj (74.), Port Louis na Mauritiusie (82.) i południowoafrykański Kapsztad (88.), a najgorzej Ndżamenę w Czadzie (219.), Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej (220.) oraz Bagdad (221.).

Na kontynentach amerykańskich miastami o najwyższej jakości życia są kanadyjskie metropolie: Vancouver (5.), Ottawa (14.) i Toronto (15.). Najwyżej zakwalifikowane miasta USA to Honolulu (29.) i San Francisco (30.). Najniżej w całym regionie oceniono haitańskie Port-au-Prince (218.).

Ranking opracowano na podstawie 39 czynników pogrupowanych w 10 kategorii, m.in. środowisko polityczne i społeczne, ekonomiczne, kulturalne, rekreację czy usługi publiczne.

Miasta o najwyższym standardzie życia na świecie:

1. Wiedeń
2. Zurych
3. Auckland
4. Monachium
5. Dusseldorf
6. Vancouver
7. Frankfurt
8. Genewa
9. Berno
10. Kopenhaga
...
84. Warszawa

ranking Mercer

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane