• rozwiń

Najlepiej zestarzeć się na południu

Najlepiej zestarzeć się na południu
Foto: Shutterstock/ afasoulis/sxc.hu Foto: Eksperci zwracają uwagę, że Polska jest obecnie najszybciej starzejącym się krajem w Europie

Opolskie, Śląskie i Podkarpackie najwięcej wydają na opiekę długoterminową – informuje "Puls Biznesu". Każdego roku na ten cel przeznacza się tam około 620 zł.

W jakim regionie najlepiej się zestarzeć? Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i raportu PwC na temat sprawności polskiej ochrony zdrowia wynika, że w województwie opolskim, gdzie na opiekę długoterminową emerytów powyżej 75. roku życia NFZ wydaje się najwięcej w Polsce - rocznie 621 zł na osobę.

Na niskie nakłady nie mogą też narzekać seniorzy z regionu śląskiego i podkarpackiego, gdzie ta kwota jest zaledwie o 2 zł mniejsza. Ranking PwC pokazuje duże dysproporcje między poszczególnymi regionami kraju. W województwie łódzkim i podlaskim wydaje się na opiekę dwa razy mniej niż u liderów zestawienia.

Eksperci zwracają uwagę, że Polska jest obecnie najszybciej starzejącym się krajem w Europie, a ciągle nie ma strategii dla polityki senioralnej. Minister pracy i polityki społecznej ma ją ogłosić pod koniec stycznia 2014 r., podczas Kongresu Zdrowego Starzenia.

- Taka strategia jest bardzo potrzebna. Podejmowane dzisiaj działania są nieskoordynowane - mówi Robert Mołdach, ekspert specjalizujący się w branży medycznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane