• rozwiń

Najlepiej na świecie jedzą w Holandii

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Holandia ma najzdrowszą i najbardziej pożywną żywność na świecie. Ma też jej proporcjonalnie najwięcej. Holandia wyprzedziła Francję i Szwajcarię. Ostatnie miejsce w rankingu zajął Czad - podała organizacja Oxfam.

Co ciekawe z opublikowanego przez Oxfam raportu wynika, że Stany Zjednoczone i Japonia nie weszły nawet do pierwszej 20 państw w tym rankingu. Ostatnie miejsce wśród 125 zbadanych państw zajął Czad. Przed nim uplasowały się na dole listy Etiopia i Angola.

Niskie ceny i wysoka jakość

- Holandia stworzyła dobry rynek żywności, który umożliwia ludziom uzyskanie wystarczającej ilości dobrej jakości pożywienia. Ceny są stosunkowo niskie i stabilne, a rodzaje spożywanego przez ludzi pożywienia są zrównoważone - powiedziała Deborah Hardoon z Oxfam, która zestawiła uzyskane rezultaty.

- Dobrze rozwiązano tam podstawowe sprawy i pod pewnymi względami lepiej niż w większości krajów na świecie - dodała.

Organizacja Oxfam brała pod uwagę takie kryteria jak dostępność, jakość i ceny żywności, a także procent niedożywionych dzieci, dostępność do czystej wody, procent otyłych i cukrzyków.

Na czele listy uplasowały się w większości kraje europejskie, a na ostatnich miejscach kraje afrykańskie i niektóre azjatyckie.

USA i Japonia nisko

Stany Zjednoczone, mimo, że posiadają najtańszą i dobrej jakości żywność, nie weszły do pierwszej dwudziestki ze względu na duży procent ludzi otyłych i chorych na cukrzycę. Poza czołówką znalazła się też Japonia ze względu na relatywnie wysokie ceny żywności.

Z przeprowadzonych badań wyłania się niewesoły obraz sytuacji żywnościowej na świecie. Oxfam ocenia, że codziennie 840 mln ludzi na całym świecie jest głodnych, mimo, że istniejąca ilość żywności wystarczyłaby dla wszystkich. Organizacja wezwała do zmian w sposobach produkcji i dystrybucji żywności.

Jako przyczyny głodu i niedożywienia wskazano zjawiska takie jak brak inwestycji w infrastrukturę w krajach rozwijających się, złe porozumienia handlowe, przeznaczanie dużych obszarów upraw do produkcji biopaliw zamiast żywności oraz zmiany klimatu.

Coraz więcej głodnych

Naukowcy z Oxfam ostrzegają, że zmiany klimatu na Ziemi mogą spowodować wzrost liczby ludzi zagrożonych głodem z 20 proc. obecnie do 50 proc. w roku 2050.

Oxfam jest międzynarodową konfederacją humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomagającą w krajach rozwijających się. Została założona w 1942 r. w angielskim Oxfordzie. W roku 2002 w jej skład wchodziło 12 organizacji pracujących w 90 krajach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane