• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Najbogatsi Polacy

Najbogatsi Polacy
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Jan Kulczyk najbogatszym Polakiem według rankingu "Forbesa"

Jan Kulczyk w 2009 roku wspiął się najwyżej z Polaków na sporządzonej tradycyjnie przez magazyn "Forbes" liście najbogatszych ludzi świata. Kryzys na polskich przedsiębiorców nie wpłynął - w porównaniu z ubiegłym rokiem wartość majątku pierwszej setki polskich krezusów wzrosła o ponad 40 procent.

- Widać, że ci, którzy znaleźli się na czele listy, wykorzystali swoją szansę w kryzysie gospodarczym - ocenił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zastępca redaktora naczelnego "Forbesa" Jacek Pochłopień.

Ranking wskazuje, że kryzysowi najskuteczniej oparła się branża spożywcza. Świadczą o tym awanse i wyniki właścicieli Agros Nova (Tadeusz Niewiadomski z rodziną, który zadebiutował w rankingu i to od razu na 48. miejscu).

Świetny debiut miał także Zbigniew Bojanowicz, który reaktywował socjalistyczny napój PoloCockta - od razu znalazł się na 45. miejscu. W dobrej formie jest też meblarstwo (właściciele m.in. firm Black Red White, Bodzio), firmy farmaceutyczne (np. Polpharma), a nawet budownictwo i nieruchomości - na 10. miejsce wskoczył właściciel J.W. Construction Józef Wojciechowski.

Powrót Kulczyka

Kryzys we znaki nie dał się także dotychczasowym krezusom. Na drugim miejscu w krajowym rankingu jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu, który ma udziały w Cyfrowym Polsacie, Invest-Banku, Zespole Elektrowni PAK, Porcie Praskim i Biotonie (łączny majątek 6,2 mld zł).

Trzecie miejsce należy do Leszka Czarneckiego, właściciela m.in. Getin Bank i Noble Bank oraz firmy deweloperskiej LC Corp (4 mld zł), a na czwarte wspiął się udziałowiec Synthosa, Cersanitu, Echo Investment i Barlinek - Michał Sołowow (3,25 mld).

Najwyżej wśród kobiet zaś "załapała się" Anna Wodniak-Starak, która wraz z mężem Jerzym Starakiem jest współwłaścicielką Polpharmy oraz ma udziały w Zakładach Przemysłu Tłuszczowego Kruszwica (2,95 mln).

Najbogatszym Polakiem jest zaś Jan Kulczyk, który przed rokiem wcale w rankingu się nie znalazł, ze względu na problemy z oszacowaniem majątku. W tym roku redakcja magazynu przy pomocy wywiadowni Dun & Bradstreet uważnie prześledziła wszystkie przekształcenia, jakie zaszły w koncernie Kulczyka. Okazało się, że jego majątek to przede wszystkim udziały w Kompanii Piwowarskiej. Łącznie wartość majątku oszacowano na 6,4 mld zł.

Z pierwszej piątki wypadła zaś była żona Kulczyka - Grażyna Kulczyk, która spadła na 30. pozycję (z piątej).

ktu/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane