• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Najbardziej skorumpowane kraje świata. Polska za Botswaną

Najbardziej skorumpowane kraje świata. Polska za Botswaną
Foto: Wikipedia Foto: Korea Pólnocna to najbardziej skorumpowany kraj świata

Korea Północna i Somalia są najbardziej skorumpowanymi państwami świata - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Transparency International. Polska, tak jak przed rokiem, znalazła się na 41. miejscu - gorszym niż np. Botswana. Liderem rankingu jest w tym roku Nowa Zelandia.

W raporcie o korupcji na świecie Transparency International uwzględniła 182 kraje. Każdy z nich mógł otrzymać od 1 do 10 punktów, z czego największa liczba jest najlepszą oceną.

1. Nowa Zelandia
2. Dania
2. Findlandia
4. Szwecja
5. Singapur
6. Norwegia
7. Holandia
8. Australia
8. Szwajcaria
10. Kanada
(…)
41. Polska
41. Wyspy Zielonego Przylądka

Najuczciwsze kraje świata:

Okazało się, że aż dwie trzecie objętych rankingiem państw uzyskało noty poniżej 5. - To pokazuje, że poziom frustracji społeczeństwa jest zasadny. Brakuje regionu lub kraju na świecie, który jest odporny na korupcję – przyznała Huguette Labelle, szefowa Transparency International.

Najgorzej wypadły państwa objęte wojnami domowymi czy rządzone przez dyktatorów. Światowym liderem korupcji 2011 roku są Korea Północna i Somalia (wspólne 182. miejsce). Niewiele lepiej wypadły Birma, Afganistan, Uzbekistan i Turkmenistan.

W Polsce poprawia się

Polska, z oceną 5,5 punktu, poprawiła notowania o 0,2 pkt, ale wciąż zajmuje 41. lokatę, tak jak przed rokiem. Lepiej jest m.in. w Portoryko (5,6 pkt.), Botswanie (6,1 pkt) i Urugwaju (7 pkt). Możemy za to poszczycić się lepszym wynikiem od Rosji i Białorusi, które zdobyły po 2,4 punkty.

Problem korupcji wzrósł szczególnie w państwach objętych kryzysem finansowym. - Państwa strefy euro dotknięte przez kryzys zadłużenia znajdują się wśród najniżej notowanych państw UE. Częściowo jest to wina zaniechań władz w walce z łapówkarstwem i unikaniem od płacenia podatków, które są kluczowymi nośnikami zadłużenia - brzmi raport Transparency International.

Najgorszą pozycję wśród państw Unii zajmuje Bułgaria.

Najbardziej uczciwymi krajami okazały się Nowa Zelandia (1. miejsce), Dania (2.) i Finlandia (3.).

Raport opiera się na badaniach opinii publicznej przeprowadzonych przez niezależne instytucje. Oceniano kwestie związane z przekupstwem funkcjonariuszy publicznych, wręczeniem łapówek w zamówieniach publicznych, defraudacją środków publicznych, jak i skuteczność sektora publicznego w walce z korupcją.

am//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane