• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Najbardziej dotknięci przez kryzys wciąż w recesji

Najbardziej dotknięci przez kryzys wciąż w recesji
Foto: sxc.hu Foto: Jest szansa, że w IV kwartale Estonia wyjdzie z recesji

Produkt Krajowy Brutto Łotwy spadł w III kwartale o 19,0 proc. licząc rok do roku - poinformowało w środę w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Rydze. Wciąz w recesji pozostaje Estonia. Urząd statystyczny w Tallinie podał, że PKB kraju skurczył się w trzecim kwartale o 15,6 procent w ujęciu rocznym i o 3 procent kwartał do kwartału.

Na Łotwie w II kwartale spadek PKB był nieco mniejszy niż w III i wyniósł 18,7 proc. rok do roku. Oznacza to, że spadek PKB w tym kraju jeszcze się pogłębia.

Spadki PKB w Estonii ciągną się już od siedmiu kwartałów. Wydatki gospodarstw domowych stopniały w trzecim kwartale o 20 procent rok do roku, między innymi dlatego, że estońskie przedsiębiorstwa nadal tną zatrudnienie. W tym nadbałtyckim kraju kurczy się także sektor nieruchomości, który ma aż 22-procentowy udział w PKB. W III kwartale stopniał on o 5 procent. Sektor wytwórczy zmniejszył się o 27 procent. Eksperci spodziewają się, że w IV kwartale gospodarka Estonii wyjdzie już z recesji.

Łotwa najbardziej ucierpiała w całej Unii

Spadek PKB Łotwy jest najgłębszy w całej Unii Europejskiej - najwyższe we Wspólnocie jest też bezrobocie w tym kraju. Według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia na Łotwie sięga 20,9 procent.

Według ekspertów w IV kwartale sytuacja na Łotwie może już ulec niewielkiej poprawie, a PKB skurczy się o około 13-15 procent rok do roku. Największą bolączką tej nadbałtyckiej gospodarki wciąż jest mała konsumpcja w sektorze prywatnym. Sprzedaż detaliczna na Łotwie spadła w III kwartale o 7 procent w ujęciu kwartalnym i o 30 procent rok do roku.

Z państw nadbałtyckich z recesji zaczęła wychodzić jedynie Litwa. Po pięciu kwartałach pod kreską, gospodarka tego kraju w minionych trzech miesiącach urosła o 6 procent licząc kwartał do kwartału. Rok do roku gospodarka skurczyła się jednak o 14,3 procent.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane