• rozwiń
  • WIG20 2196.30 -0.21%
  • WIG30 2495.60 -0.25%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:07

Dostosuj

Naftohaz nie dogadał się z Gazpromem

Naftohaz nie dogadał się z Gazpromem
Foto: PAP/EPA Foto: Niepełne porozumienie czy zupełny jego brak?

Mimo optymistycznych wieści dochodzacych z Moskwy, o zawartym przez polityków UE i Rosji porozumieniu w sprawie konfliktu gazowego, impas trwa nadal. Dogadać wciąż się nie mogą wykonawcy ewentualnego porozumienia - koncerny: ukraiński Naftohaz i rosyjski Gazprom.

- Rozmowy o dostawach gazu z Rosji na Ukrainę nie przyniosły żadnych wyników - oświadczył, po powrocie z Moskwy, prezes ukraińskiej państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ołeh Dubyna. - Gazprom nadal nalega, by w 2009 r. Ukraina płaciła 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu - dodał.

Według niego, dalsze rozmowy na temat cen gazu i stawki za jego tranzyt przez Ukrainę do odbiorców w innych państwach europejskich powinny być kontynuowane na "wyższym szczeblu".

(Nie)porozumienie?

Te doniesienia mogą zdumiewać, bo w kilka godzin przed wypowiedzią Dubyny, premier przewodniczących UE Czech Mirek Topolanek doszedł do porozumienia z premierem Rosji Władimirem Putinem. Panowie rozmawiali o umowie, którą Topolanek wypracował wcześniej w Kijowie, a więc zawarcie porozumienia także przez Ukraińców wydawało się jedynie formalnością. Na jej mocy, Rosja miała odkręcić kurki z gazem, a jego przesył miał być monitorowany przez europejskich obserwatorów.

Mirek Topolanek z Moskwy wyleciał prosto do Kijowa. Nie znamy na razie efektu kolejnych rozmów w stolicy Ukrainy.

ŁUD//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane