• rozwiń
  • WIG20 2235.57 +0.42%
  • WIG30 2531.40 +0.31%
  • WIG 58710.93 +0.15%
  • sWIG80 11609.74 +0.19%
  • mWIG40 3736.62 -0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:55

Dostosuj

Nadzór finansowy nie chce inwestorów z zagranicy

Nadzór finansowy nie chce inwestorów z zagranicy
Foto: TVN24 Foto: Bank na sprzedaż. W czyje pójdzie ręce?

Nadzór finansowy przyjrzy się sprzedaży BZ WBK. Chodzi o to, by mało wiarygodne i nadgryzione przez grecki kryzys zagraniczne instytucje finansowe nie zaszkodziły polskiemu rynkowi bankowemu i dobrze prosperującemu w Polsce BZ WBK.

Czwarty co do wielkości bank w Polsce, został wystawiony na sprzedaż, po tym jak w kłopoty wpadł jego właściciel, irlandzka grupa AIB. Wśród zainteresowanych kupnem BZ WBK wymienia się przede wszystkim banki francuskie: Societe Generale, Credit Agricole oraz hiszpański BBVA.

- Zgodnie z przepisami, nabycie banku wymaga zgody od polskiego nadzoru. Podmiot zainteresowany nabyciem polskiego banku musi dawać gwarancje właściwego zarządzania i musi być ekonomicznie wiarygodny - mówi prezes Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

- Nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji, w której grupa znajdująca się jeszcze kilka miesięcy temu na garnuszku podatników, nabywa bank świetnie radzący sobie na rynku - dodaje.

OFE w bankach?

Kluza zaznacza, że nadzór finansowy nie pośredniczy w sprzedaży banków, ale nie ukrywa, że ma pomysł na sprzedaż BZ WBK: - Na polskim rynku jest kilka instytucji, które mogłyby finansowo uczestniczyć w nabyciu udziałów od podmiotu zagranicznego. Dla przykładu nabywcami akcji mogą być podmioty spoza sektora finansowego, np. OFE - mówi dziennikowi.

jak przypomina szef KNF, w Polsce prawie 70 proc. sektora bankowego należy do zagranicznych właścicieli, przy średniej dla UE na poziomie 27 proc. To wynik zagranicznej pomocy, jakiej udzielono Polsce i która była niezbędna, by Polska się mogła rozwijać: - W okresie kryzysu taka struktura rynku oznacza jednak pewne zagrożenia związane przede wszystkim z ryzykiem wycofania kapitału - ostrzega szef KNF.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane