• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56570.59 -0.57%
  • sWIG80 11448.98 +0.02%
  • mWIG40 3599.62 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

Nadzór bankowy wróci do NBP?

Nadzór bankowy wróci do NBP?
Foto: TVN24 Foto: NBP przestał nadzorować banki od początku 2008 roku

Rząd chce wydzielić nadzór bankowy z Komisji Nadzoru Finansowego i ponownie przekazać go Narodowemu Bankowi Polskiemu - dowiaduje się nieoficjalnie, z dwóch niezależnych źródeł TVN CNBC Biznes. Nadzorem nad bankami miałby zająć się doradca prezesa NBP Wojciech Kwaśniak, który zajmował się tym już wcześniej, przez 7 lat.

Rząd chce zmian, bo nie jest zadowolony z pracy komisji i z braku współpracy między KNF a NBP w odniesieniu do sektora bankowego - wynika z informacji TVN CNBC Biznes.

Główny ekonomista KNF i były minister finansów Andrzej Raczko uważa, że nie jest to dobry pomysł.

- Powinna być odseparowana polityka pieniężna i decyzje dotyczące przede wszystkim stop procentowych od nadzoru samego sektora bankowego. Tak, żeby rynki nie miały wątpliwości, co jest celem działalności banku centralnego, co jest nadzoru - mówi TVN CNBC Biznes Andrzej Raczko.

Nadzór bankowy został przeniesiony z NBP do KNF w styczniu zeszłego roku.

Szykują się zmiany w KNF

Równoczesnie w Komisji Nazdoru Fiansowego szykują się zmiany - mówi szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Zbigniew Chlebowski rozmawiał już na ten temat z ministrem finansów. Zdaniem Chlebowskiego, komisją powinna kierować większa grupa ekspertów.

- Komisja Nadzoru Finansowego przede wszystkim powinna być powiększona do 12 być może 15 członków, tak jak jest w przypadku Rady Polityki Pieniężnej. I jednak ja jestem zwolennikiem podniesienia kwalifikacji dla tych, którzy w Komisji Nadzoru Finansowego zasiadają, kwalifikacji związanych z wykształceniem, ze swoją praktyką. Ale myślę, że to jest jakaś przyszłość. Rozmawiałem o tym wstępnie z ministrem finansów i jesteśmy zgodni, że tą instytucję trzeba w najbliższym czasie wzmocnić - powiedział TVN CNBC Biznes Chlebowski.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane