• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Nadzór bankowy nie pójdzie (prędko) do KNF

Nadzór bankowy nie pójdzie (prędko) do KNF
Foto: tvn 24 Foto: Zyta Gilowska

Nadzór bankowy nie zostanie połączony z nadzorem finansowym od 1 stycznia 2008 r. Wicepremier Zyta Gilowska zapewnia, że sprawę już omówiła z premierem i prezesem NBP.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska ujawniła te plany na posiedzeniu Rady Rozwoju Rynku Finansowego. jak wyjaśniła, najważniejszym powodem opóźnienia połączenia nadzoru bankowego z KNF jest "potrzeba przygotowania naszego rynku na zjawiska kryzysowe".

Jak tłumaczyła, UE pracuje nad dokumentami dotyczącymi ewentualnych kryzysów na rynku finansowym. Jesienią mają one zostać przedstawione na posiedzeniu ministrów finansów krajów członkowskich.

- Pierwszeństwo nadajemy kwestii bezpieczeństwa systemu finansowego - powiedziała Gilowska - Ta sprawa jest dużo pilniejsza i ważniejsza dla bezpieczeństwa finansów państwa - dodała. Nie ujawniła jednak, kiedy nadzory mogłyby zostać połączone.

Obecnie nadzór nad bankami sprawuje Komisja Nadzoru Bankowego (KNB), podlegająca NBP. Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, nadzór bankowy powinien zostać przeniesiony z NBP do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) od 1 stycznia 2008 r.

W czerwcu br. pojawiły się jednak informacje prasowe wskazujące, że konsolidacja tych nadzorów może się opóźnić.

Komisja Nadzoru Finansowego zastąpiła Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Od 1 stycznia 2008 r. KNF miała przejąć nadzór nad bankami od Komisji Nadzoru Bankowego, przy czym przewodniczący KNF już teraz pełni funkcję szefa KNB.

Rząd tłumaczył chęć połączenia instytucji nadzorczych faktem, że podobna tendencja ma charakter światowy ze względu na coraz większe powiązanie działalności różnych instytucji rynku finansowego oraz zależności kapitałowe między tymi instytucjami.

Projekt spotkał się jednak z krytyką instytucji finansowych, a także NBP, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Krytyczne uwagi zgłaszał także Europejski Bank Centralny. Przeciwnicy ustawy zwracali uwagę, że w krajach, które ostatnio integrowały nadzór, był on konsolidowany wokół nadzoru bankowego.

Jeszcze w kwietniu ub.r. w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego przeprowadzono symulację zarządzania w sytuacji kryzysowej, w której uczestniczyli przedstawiciele państw UE. W Polsce trwają prace nad stworzeniem Komitetu Stabilności Finansowej, który miałby działać w momencie ewentualnego kryzysu na rynku finansowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane