• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Nadwiślańskie cesarstwo pralek i lodówek

Nadwiślańskie cesarstwo pralek i lodówek
Foto: TVN24 Foto: Polska rośnie na europejskiego giganta AGD

W sierpniu FagorMastercook uruchomi we Wrocławiu kolejną fabrykę pralek. Dzięki tej inwestycji Polska w 2008 r. stanie się największym producentem sprzętu AGD w Europie - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Jeszcze rok temu byliśmy na trzecim miejscu. Jednak w ostatnich miesiącach przegoniliśmy Niemców, a w przyszłym roku wyprzedzimy najprawdopodobniej również zajmujących pierwsze miejsce Włochów. Już teraz produkowane jest w Polsce co czwarte europejskie urządzenie.

Ojcami sukcesu AGD nas Wisłą są zachodnie i koreańskie koncerny, które przejęły polskie zakłady i budują u nas nowe fabryki, głównie na Dolnym Śląsku i w okolicach Łodzi.

Hiszpański Fagor kupił w 1996 r. wrocławski Wrozamet. Od tego czasu systematycznie rozbudowuje zakłady - dzięki temu produkcja wzrosła w nich trzykrotnie. W tym roku FagorMastercook wyprodukuje u nas ponad milion urządzeń, a gdy wszystkie jego wrocławskie fabryki osiągną pełne moce produkcyjne, z taśm rocznie będzie zjeżdżać nawet ponad dwa mln urządzeń.

Fagor we Wrocławiu wytwarza już m.in. pralki, kuchnie, piekarniki do zabudowy oraz lodówki. W nowym zakładzie mają powstawać pralki. Do końca grudnia z taśmy zjedzie 100 tysięcy urządzeń, ale pełną moc fabryka osiągnie w najbliższych latach - w zależności od wielkości zamówień.

Na Dolnym Śląsku fabryki uruchomił również m.in. szwedzki Electrolux (w Oławie, Żarowie i Świdnicy, czwartą w Siewierzu pod Częstochową), koreański LG Electronics (fabryka lodówek w Kobierzycach pod Wrocławiem) i amerykański Whirlpool (na terenie dawnego Polaru produkują zmywarki, lodówki, piekarniki i kuchnie).

W regionie łódzkim zainwestował m.in Bosch z Siemensem i Indesit. Ci pierwsi za ponad 150 mln euro postawili w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabryki zmywarek i pralek. Indesit natomiast w Łodzi już produkuje kuchenki i lodówki, a w czerwcu zdecydował się na otwarcie kolejnych dwóch zakładów: pralek i zmywarek, tym razem w Radomsku.

Dzięki nowym inwestycjom w ostatnich latach w Polsce produkcja pralek wzrosła aż o 230 proc., a chłodziarek - dwukrotnie. Eksperci z CECED szacują, że w tym roku z fabryk wyjedzie ich odpowiednio 2,5 mln i 2,4 mln sztuk - głównie na eksport. Według danych HGM - firmy, która ostatnio badała rynek - za granicę trafia ok. 75- 80 proc. pralek i lodówek. Z innymi sprzętami AGD jest bardzo podobnie. Cały eksport sprzętu gospodarstwa domowego rocznie rośnie o jakieś 30 proc.

Do sklepów ruszyli też Polacy. W pierwszym półroczu 2007 roku kupili o 70 proc. więcej zamrażarek i o 40 proc. więcej lodówek i zmywarek niż rok wcześniej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane