• rozwiń

Nadużycia w firmach? Ponad połowy dokonują szefowie

Nadużycia w firmach? Ponad połowy dokonują szefowie

Ponad połowy nadużyć w polskich spółkach dokonują szefowie tych firm - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak wynika z raportu firmy doradczo-audytorskiej KPMG, który opisuje "Rzeczpospolita", typowy profil korporacyjnego oszusta w Polsce to doświadczony menedżer mający ponad 40 lat, który od niedawna pracuje w firmie, najczęściej na wysokim stanowisku w zarządzie.

Patrzeć na ręce?

Raport, który powstał na podstawie 596 audytów śledczych, przeprowadzonych na całym świecie, dowodzi, że spółki powinny patrzeć na ręce swoim top menedżerom.

W skali globalnej kadra zarządzająca była zaangażowana w trzech na dziesięć wykrytych nadużyć, w Polsce zaś ponad połowie z nich. Jak jednak zastrzega Agnieszka Gawrońska-Malec, dyrektor w zespole zarządzania ryzykiem nadużyć w KPMG w Polsce, nie znaczy to, że polscy szefowie są mniej uczciwi od swych kolegów z innych krajów.

- Główny powód takich wyników to fakt, że firmy w Polsce sięgają zwykle po pomoc zewnętrznych audytorów wówczas, gdy podejrzewają nadużycia na wyższym szczeblu i na większą skalę. Mniejsze oszustwa zazwyczaj wychwytuje audyt wewnętrzny - mówi Agnieszka Gawrońska-Malec.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane