• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nadpłaciłeś? Fiskus nie odda...

Nadpłaciłeś? Fiskus nie odda...
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Coraz ciekawsze pomysły lęgną się w gmachu resortu finansów

Fiskus chce odebrać święte prawo do odzyskania od państwa nadpłaconego podatku - grzmi "Puls Biznesu". Fiskus chce zatrzymać nadpłaty - wtóruje "Rzeczpospolita". Gazety donoszą o planach ministerstwa finansów, które w planach zmian ordynacji podatkowej zapisało wyjątkowo niekorzystną dla podatników nowość.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów wszyscy podatnicy mogą składać wnioski o zwrot niesłusznie zapłaconego podatku, np. jeśli się okaże, że zapłacili za dużo.

Tymczasem w ogłoszonych niedawno założeniach do nowelizacji ordynacji podatkowej zaproponowało zmianę definicji nadpłaty. Rezultat? Płatnicy VAT i akcyzy mieliby stracić prawo do zwrotu.

- Będzie to złamanie jednej z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa – mówi cytowana przez "PB" Małgorzata Sobońska, doradca podatkowy z kancelarii MDDP. - Dawno nie było tak kuriozalnego wymysłu - dodaje Mariusz Marecki z PricewaterhauseCoopers.

Nadpłaciłeś? Lepiej szybko zapomnij

Według obu gazet, fiskus chciałby uniemożliwić odzyskanie podatku, gdy został on przerzucony na nabywcę - a taki charakter mają właśnie VAT i akcyza, zawierające się w cenie towaru i obciążające zawsze ostatecznego nabywcę towaru.

- Ponieważ podatek VAT i podatek akcyzowy są podatkami, które ze swojej natury rzeczy zawsze są kalkulowane do ceny, czyli są przerzucane - taka jest natura i tego nie da się inaczej zrobić - spowoduje to, że w przypadku nadpłaty nie będzie możliwe otrzymanie ich zwrotu. Podatnik zapłaci podatek na podstawie przepisu, który jest nieważny, dotknięty wadą i nie będzie mógł go z powrotem otrzymać - tłumaczył w TVN CNBC Biznes Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane