• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Nadeszła chwila na mąkę z Czarnobyla"

Przez trzy godziny rolnicy blokowali drogę dojazdową do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku, protestoując przeciwko sprowadzaniu zboża spoza granic Unii. Rolnicy obawiają się, że mimo przywrócenia ostatnio ceł wwozowych, nasz rynek zostanie zalany tanim ziarnem z Ukrainy. W czwartek mają przyjechać na pikietę do Warszawy.

Kilkuset protestujących rolników spacerowało przez trzy godziny po przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu dróg w Brzeźnie (Lubelskie), na drodze prowadzącej do przejścia granicznego w Dorohusku. Od czasu do czasu przepuszczali samochody.

Wokół skrzyżowania umieścili transparenty z napisami: „Nadeszła chwila na mąkę z Czarnobyla", "Co tak świeci? To twoje dzieci!". "Unia kłamie, Unia zdradza, cła na zboże nie wprowadza".

Ziarno z Ukrainy sprowadzane jest po cenach dumpingowych - ok. 300 zł za tonę, a koszty produkcji tony pszenicy w naszym kraju kształtują się na poziomie 500-600 zł

Wiesław Gryn, prezes ZTR

- Domagamy się przywrócenia ceł, które w czerwcu zostały zawieszone. Teraz sytuacja jest dramatyczna. Cała produkcja rolnicza staje na skraju opłacalności, bo do zboża przy intensywnej produkcji trzeba dopłacić ok. tysiąca złotych do hektara. Skąd to wziąć? – pytał prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego Wiesław Gryn, które było jednym z organizatorów akcji.

- Naszym celem było zwrócenie uwagi na ten problem. Nie chcemy utrudniać życia kierowcom - powiedział Wiesław Gryn.

"Nowe prawo to nie rozwiązanie"

KE poinformowała w piątek, że na wniosek Polski przywróci zniesione w listopadzie 2007 roku cła na import zboża do Unii Europejskiej. Jednak organizator protestu wyjaśnia, że rolnicy protestowali, bo przywrócono co prawda cła na kilka rodzajów zbóż, ale w większości przypadków jego stawka wynosi "zero". Jedynie żyto i sorgo jest obłożone 19-proc. cłem, natomiast np. pszenica będzie nadal sprowadzana na dotychczasowych zasadach - twierdzi związkowy lider.

- Największy problem to import ziarna z Ukrainy. Nadal będzie sprowadzane po cenach dumpingowych za ok. 300 zł za tonę, a koszty produkcji tony pszenicy w naszym kraju kształtują się na poziomie 500-600 zł - tłumaczył Gryn.

Również prezes Krajowego Związku Producentów Zbóż (KZPZ) Zbigniew Kaszuba uważa, że nie ma jasności co do tego, jakie cła będą obowiązywać na import pszenicy z krajów pozaunijnych. Dodał, że popiera protesty rolników.

Nafaszerowane chemią?

Ponadto rolnicy uważają, że zza wschodniej granicy napływa zboże niewiadomego pochodzenia. - Nie wiadomo, czy jest ukraińskie, czy być może kazachskie albo rosyjskie – powiedział Gryn.

Sprowadzane ziarno jest złej jakości z powodu stosowanych tam środków chemicznych. Ukraińskie gospodarstwa używają substancji, które nie są dozwolone w UE.

Wiesław Gryn, prezes ZTM

Zaznaczył, że sprowadzane ziarno jest złej jakości z powodu stosowanych tam środków chemicznych. Ukraińskie gospodarstwa używają substancji, które nie są dozwolone w Unii Europejskiej.

- Przywożone ziarno badane jest tylko, czy nie jest mokre i czy nie ma szkodnika. Nie sprawdza się natomiast zawartości niedozwolonych substancji chemicznych - - mówił Gryn.

W czwartek rolnicy planują przeprowadzenie protestu w Warszawie przed Ministerstwem Gospodarki. - Chcemy rozmawiać m.in. o skupowaniu zboża na rezerwy państwowe – zapowiedział lider rolników.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane