• rozwiń

Nadchodzi era globalnej drożyzny

Nadchodzi era globalnej drożyzny
Foto: sxc.hu Foto: Nadchodzi globalna drożyzna

Jeśli światowi przywódcy nie podejmą odpowiednich działań, w ciągu najbliższych 20 lat ceny żywności na globalnym rynku wzrosną ponad dwukrotnie - wynika z raportu Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej, zajmującej się walką z głodem na świecie i pomagającej w krajach rozwijających się.

Z raportu Oxfamu wynika, że za połowę wzrostu cen odpowiedzialna będzie zmiana klimatu. Inne czynniki napędzające ceny żywności to kurczące się zasoby ziemi, wody i energii, a także spekulacje na rynkach.

Organizacja nawołuje do rewolucyjnych zmian, które miałyby pomóc w walce z drożyzną. Chodzi m.in. o zwiększenie przejrzystości globalnego rynku żywności i uregulowanie rynku kontraktów terminowych, zwiększenie rezerw żywności, zakończenie polityki promowania biopaliw, inwestowanie w małe gospodarstwa rolne i walkę z globalnym ociepleniem.

- Zmierzamy w kierunku ery kryzysu, której jednak da się uniknąć - powiedziała szefowa Oxfam, Barbara Stocking.

Oxfam przygotował też listę czterech regionów, które obecnie są najbardziej zagrożone głodem. Są to Gwatemala, Indie, Azerbejdżan i Afryka Wschodnia. - Jedna na siedem osób na tej planecie codziennie cierpi z powodu głodu, mimo że Ziemia jest w stanie wykarmić wszystkich - dodała Stocking.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane