• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nadchodzi czas globalnej drożyzny

Nadchodzi czas globalnej drożyzny
Foto: sxc.hu Foto: Ceny rosną w Polsce i na całym świecie

Szwajcarski bank Credit Suisse nieznacznie obniżył średnioroczną prognozę globalnego PKB za 2011 r. do 4,4 proc. z 4,5 proc. w marcu. Mocno podniósł za to prognozę globalnej inflacji do 4,8 proc. z 4,2 proc. Powód? Wysokie ceny surowców.

W strefie euro stopa inflacji, według banku, w późniejszych miesiącach 2011 r. może sięgnąć 3 proc. (w ujęciu średniorocznym wyniesie 2 proc.), zaś w W. Brytanii 4,5 proc. Podwyższona inflacja występuje też w grupie państw nazywanych wschodzącymi rynkami.

Stopy pójdą w górę

EBC przystąpił już do cyklu zacieśniania polityki pieniężnej i będzie podnosił oprocentowanie stóp do końca 2012 r., gdy główna stopa referencyjna, zdaniem CS, sięgnie 3 proc. w porównaniu z 0,75 proc. obecnie. Bank Anglii pójdzie - zdaniem CS - w ślady EBC latem.

Jak ocenia CS, amerykański Fed jako ostatni z dużych banków centralnych wznowi cykl zwyżek stóp procentowych. Bank nadal koncentruje uwagę na inflacji bazowej i realizuje politykę ilościowego wzrostu podaży pieniądza (QE).

Wolniejszy wzrost

"Oddolna korekta globalnego PKB o 0,1 pkt proc. jest wyrazem negatywnego wpływu wysokich cen paliw, japońskiej tragedii oraz gorszych perspektyw dla gospodarki USA w I połowie tego roku" - napisali analitycy banku w komentarzu.

W ocenie banku globalna gospodarka w I kw. 2011 r. wzrosła o 4 proc. wobec 4,5 proc. średniej za pięć lat poprzedzających kryzys z 2008 r. Latem tego roku dynamika wzrostu ma przyspieszyć do 5 proc.

Ryzyko ze strony cen ropy

Według CS największym źródłem ryzyka dla tej prognozy są ceny ropy naftowej. "Przyjmujemy robocze założenie, że ceny ropy ustabilizują się na obecnym poziomie i w najbliższym roku będą się stopniowo obniżać w reakcji na mniej prężny popyt i uśmierzenie obaw o zakłócenie podaży z powodów geopolitycznych (wojna w Libii, rewolucje w państwach arabskich)" - napisali analitycy banku.

"Nasi analitycy sądzą też, iż Arabia Saudyjska ma wystarczający potencjał do uzupełnienia niedoboru ropy w razie wstrzymania produkcji w Libii, a perspektywa produkcji eksporterów nie będących członkami OPEC-u jest obiecująca" - dodali.

Japonia się podniesie

O skutkach katastrofalnego trzęsienia ziemi w Japonii, CS napisał, że "będą dotkliwe, choć krótkotrwałe". Analitycy banku zakładają, że japoński PKB skurczył się o 5 proc. kdk w I kwartale tego roku, ale gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu w III kwartale, w reakcji na ożywienie produkcji przemysłowej, wyższe inwestycje publiczne i mieszkaniowe. Zakłócenia globalnego łańcucha dostaw (które wymusiły m. in. przestoje w produkcji w europejskich zakładach Toyoty), choć okazały się głębsze niż przewidywano, same w sobie opóźnią, choć nie wykoleją ożywienia - przewiduje CS.

Prognoza wzrostu PKB dla Polski banku CS wynosi 4 proc. zarówno w 2011 r., jak i w 2012 r. wobec 3,8 proc. w 2010 r.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane