• rozwiń

Nadchodzą zmiany kadrowe w bankach

Nadchodzą zmiany kadrowe w bankach
Foto: TVN24 Foto: Rafała Juszczaka może zastąpić Maria Pasło-Wiśniewska

Mimo, że politycy PO deklarują, iż nie będzie masowej wymiany zarządów w państwowych spółkach, to trudno jednak sobie wyobrazić, by nowy minister skarbu nie zdecydował się na fotel prezesa PKO posadzić własnego człowieka.

Według "Dziennika", szykują się zmiany na stanowisku prezesa PKO BP. Rafała Juszczaka, który od kilku miesięcy rządzi największym polskim bankiem, zastąpi prawdopodobnie Maria Pasło-Wiśniewska. Choć Juszczak uchodzi za sprawnego mnenedżera, to analitycy nie dają mu wielu szans, by nadal kierował PKO. Jest kojarzony z szefem NBP Sławomirem Skrzypkiem. To on gdy kierował PKO BP, ściągnął go do zarządu banku i teraz zapewne przejdzie do NBP - sugeruje "Dziennik".

Żelazna kandydatka PO

Tymczasem Maria Pasło-Wiśniewska to żelazna kandydatka Platformy Obywatelskiej na to stanowisko. Do niedawna zasiadała w ławach sejmowych jako posłanka PO. W tych wyborach jednak nie startowała do parlamentu. Za jej kandydaturą na stanowisko szefa PKO BP przemawiają przynajmniej dwa fakty: przez lata kierowała głównym rywalem PKO BP - bankiem Pekao S.A. - Ponadto w tym roku startowała już w konkursie na prezesa PKO BP, co świadczy, że jest zainteresowana tym stanowiskiem - powiedział "Dziennikowi" członek zarządu jednego z dużych banków komercyjnych. Pasło-Wiśniewska nie jest zwolenniczką aliansu z największym rodzimym ubezpieczycielem PZU.

Prezes BOŚ może być spokojny

Bez zmian nie obejdzie się też pewnie i w innych bankach, w których kontrolę sprawuje państwo. Mało prawdopodobne, by nowy minister finansów nie zmienił zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który wspiera gospodarcze programy rządu. Od połowy roku kieruje nim Ireneusz Fąfara, były wiceszef ZUS. Zapewne dłużej potrwa wymiana Piotra Kamińskiego z Banku Pocztowego, którego głównym udziałowcem jest Poczta Polska. O swój fotel nie powinien martwić się prezes Jerzy Pietrewicz, prezes Banku Ochrony Środowiska. Związany jest on bowiem blisko z PSL, a to prawdopodobnie tej partii przypadnie resort środowiska i kontrola nad Narodowym Funduszem Środowiska i Gospodarki Wodnej, głównym akcjonariuszem BOŚ.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane