• rozwiń
  • WIG20 2234.33 +0.37%
  • WIG30 2529.78 +0.25%
  • WIG 58732.89 +0.19%
  • sWIG80 11610.61 +0.20%
  • mWIG40 3737.17 -0.32%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:31

Dostosuj

Nadchodzą wielkie podwyżki cen gazu

Nadchodzą wielkie podwyżki cen gazu
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Prezes PGNiG potwierdza, że podwyżka może być duża

PGNiG może poprosić URE o zgodę na podwyżkę cen gazu aż o 20-25 proc - zasugerował na antenie TVN CNBC Biznes Krzysztof Głogowski, prezes gazowego monopolisty. Takie stawki prognozują analitycy, a prezes Głogowski stwierdził w tym kontekście: - Cenię sobie opinie analityków, często mają rację...

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA szykuje korektę swojego listopadowego wniosku o zgodę na podwyżkę cen. Wtedy chciało wzrostu cen o mniej niż 10 proc.

Ponieważ nie dostało zgody na podwyżkę od stycznia, twierdzi, że straty firmy z tytułu importu gazu wzrosły na tyle, że musi poprosić Urząd Regulacji Energetyki o „znacząco wyższą” podwyżkę cen. Spółka kupuje bowiem gaz z importu po wyższej cenie niż może go potem sprzedać w kraju.

- Prognozy analityków mówiące, że PGNiG może złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o podwyżki cen gazu w drugim kwartale o 20-25 procent są realistyczne - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC prezes spółki Krzysztof Głogowski. - Z reguły ich analizy są bliskie prawdy - dodał.

Podwyżka za półtora miesiąca

Ceny gazu wzrosną najprawdopodobniej już w kwietniu. Urząd Regulacji Energetyki zgodnie z prawem ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku PGNiG. To oznacza, że nowe taryfy zostaną zatwierdzone w połowie marca. Potem muszą upłynąć jeszcze dwa tygodnie, aby nowe cenniki mogły wejść w życie.

Jeśli plany PGNiG ziszczą się, miliony Polaków dostaną poważnie po kieszeni. W najgorszej sytuacji będą ci, którzy ogrzewają domy gazem. W sezonie grzewczym będą płacić miesięcznie o 100-150 złotych więcej. Straci również zwykły mieszkaniec bloku, który zużywa gaz jedynie do gotowania. Tu podwyżki mogą sięgać od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.


mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane