• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nabucco omija kolejną przeszkodę

Nabucco omija kolejną przeszkodę
Foto: sxc.hu Foto: Gazu może zabraknąć już w listopadzie

Turcja zrezygnowała z żądania 15 proc. gazu przesyłanego gazociągiem Nabucco. To poważne ustępstwo Ankary przed poniedziałkowym szczytem w sprawie energetycznej magistrali.

Do tej pory Turcy rościli sobie prawo do 15 proc. przesyłanego przez jej terytorium gazu, co powodowało irytację pozostałych uczestników projektu Nabucoo - Austrii, Bułgarii, Rumunii i Węgier - a przede wszystkim wstrzemięźliwość co do projektu ze strony głównego dostawcy planowanego gazociągu - Azerbejdżanu.

Ankara bierze mniej

Teraz jednak turecki minister energetyki Taner Yildiz zapewnił, że Ankara nie rości już

sobie pretensji do 15 proc. z planowanych 31 miliardów m3, które mają popłynąć Nabucco.

W ramach porozumienia z pozostałymi uczestnikami projektu Turcy dostaną prawa - tak jak inni uczestnicy - do części połowy przesyłanego gazu, czyli ok. 15 mld m3. Dodatkowo jednak Turcy będą się starali o zwiększenie dostaw azerbejdżańskiego gazu z 6 do 14 mld m3.

Yildiz zapewnił też, że światowy kryzys finansowy nie zaszkodzi w realizacji wartego ok. 8 mld euro projektu Nabucco, do którego gaz ma dostarczać według planów na razie głównie Azerbejdżan. Być może niedługo dołączy do niego Turkmenistan.

Turkmenistan się zgłasza

W piątek prezydent tego kraju, Kurbankuły Berdymuchammedow, zapewnił, że jest gotów dostarczać surowiec do gazociągu. - Obecnie Turkmenistan ma nadwyżkę gazu na handel. Jesteśmy gotowi wysłać go za granicę jakiemukolwiek klientowi, w tym Nabucco -

oznajmił prezydent Turkmenistanu, który od kilku tygodni nie eksportuje surowca do Rosji.

Minister Yildiz w sobotę nie wykluczył też, że również Rosja będzie w przyszłości mogły dostarczać gaz dla Nabucco, mimo że ma on w założeniu zredukować uzależnienie Europy do rosyjskich źródeł energii.

Iran w dalszej perspektywie

Na liście potencjalnych dostawców znalazł się także Iran,

który nie został jednak zaproszony na poniedziałkowe spotkanie w Ankarze, podczas którego Turcja, Austria, Bułgaria, Rumunia i Węgry podpiszą porozumienia w sprawie gazociągu.

Turcja nie zaprosiła Teheranu z racji jego kontrowersyjnego programu nuklearnego, a także sprzeciwu USA, które mówią, że udział Iranu w Nabucco będzie możliwy dopiero po normalizacji stosunków dyplomatycznych.

Może jeszcze inni

Yildiz uważa jednak, że Turcja ma informacje, iż niektóre państwa europejskie już podpisały energetyczne wstępne porozumienia z Iranem, co w konsekwencji doprowadzi do wejścia Iranu w Nabucco, które ma zacząć działać w 2014 r.

Jako innych możliwych dostawców turecki minister wymienił Irak i Egipt.

mtom/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane