• rozwiń
  • WIG20 2232.52 +0.29%
  • WIG30 2526.79 +0.13%
  • WIG 58697.50 +0.13%
  • sWIG80 11603.71 +0.14%
  • mWIG40 3732.25 -0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:45

Dostosuj

"Nabici" dogadali się z BRE

"Nabici" dogadali się 
z BRE
Foto: TVN24 Foto: "Nabici" będą mogli przewalutować swoje kredyty

Grupa klientów mBanku i MultiBanku zgromadzona wokół strony Nabiciwbrebank.pl zakończyła negocjacje z władzami BRE. Efektem jest propozycja przewalutowania ich kredytów na euro - informuje "Gazeta Wyborcza".

Spór klientów banków z grupy BRE (mBank, Multibank) z władzami banku trwał od kilku miesięcy. Kilkunastotysięczna grupa kredytobiorców uważała, że bank nielegalnie wpisał do ich umów o kredyty we frankach szwajcarskich paragrafy mówiące o ustalaniu oprocentowania na podstawie decyzji zarządu BRE, a nie stóp procentowych w Szwajcarii.

Niezadowoleni klienci zorganizowali się wokół forum www.nabiciwbrebank.pl i rozpoczęli szeroko zakrojoną akcję wymierzoną w BRE, np. oklejali samochody napisami zniechęcającymi do korzystania z usług mBanku i Multibanku, przeprowadzili akcję billboardową, i rozsyłali przez internet antyreklamy banków z grupy BRE. W końcu "Nabici" osiągnęli cel: przedstawiciele BRE Banku usiedli z nimi do rozmów.

Mogą, ale nie muszą

Ich efektem jest porozumienie, na mocy którego grupa będzie mogła korzystać z możliwości przewalutowania kredytu z franków szwajcarskich na euro i zmiany sposobu naliczania oprocentowania z opartego o decyzję zarządu na stawkę EURIBOR i marżę. Przewalutowanie ma być przeprowadzone na preferencyjnych warunkach, z niższą od standardowej opłatą i z mniejszym spreadem - pisze "GW".

Pakiet będzie dostępny od 18 stycznia 2010 r. Wcześniej - 12 stycznia - BRE decyzją zarządu obniży oprocentowanie spornych kredytów o 0,15 pkt. proc.

Każdy z klientów sam będzie musiał podjąć decyzję czy godzi się na nowy, wynegocjowany wspólnie pakiet, czy też woli walczyć o swoje prawa w sądzie, domagając się od BRE Banku odszkodowania za straty poniesione w wyniku wpisania do umów kredytowych nielegalnych, ich zdaniem, zapisów - podkreśla "GW".

bgr/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane