• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Na zmiany w podatkach nie ma co liczyć"

"Na zmiany w podatkach nie ma co liczyć"
Foto: TVN24 Foto: Rostowski: na zmiany w podatkach na razie nie ma co liczyć

- Na duże zmiany w podatkach na razie nie mamy co liczyć - stwierdził w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" minister finansów Jacek Rostowski. Pytany o podatek liniowy, minister przyznaje, że chciałby go wprowadzić jak najszybciej - ale w jego opinii to oznacza najwcześniej rok 2010.

Resort finansów na razie będzie analizował straty budżetowe po obniżeniu w tym roku składki rentowej i skorzystaniu przez podatników z ulgi prorodzinnej (ok. 19 mld zł mniej dla budżetu), a także wprowadzeniu od 2009 roku dwóch stawek PIT (18 i 32 proc., co ma kosztować budżet ok. 7,5 mld zł). W zależności od wielkości uszczupleń budżetowych spowodowanych tymi zmianami ministerstwo podejmie decyzję, co dalej ze zmianami w podatkach.

Rostowski nie planuje ani podwyżki, ani obniżki stawek VAT. Minister odmówił ujawnienia szczegółów ostatecznej wersji emerytur pomostowych. Powiedział, że jeszcze trwają prace nad tym systemem i że zakończą się one niebawem.

Kiedy do strefy euro?

Minister nie chciał też podać terminu przyjęcia przez nas wspólnej europejskiej waluty. - Jest za wcześnie, by móc wskazać datę wejścia Polski do strefy euro - uciął minister Rostowski. - Potrzebne do tego kryterium inflacyjne Polska spełni w 2009 roku - przewiduje minister. Dodaje, że obecnie spełniamy kryterium fiskalne i powinniśmy je utrzymywać nawet z nadwyżką.

Zdaniem Rostowskiego rosnącej obecnie inflacji nie można obniżać ruchami administracyjnymi czy podatkowymi, np. obniżenie akcyzy tylko zwiększyłoby popyt, mówi szef fiskusa.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane