• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Na Woronicza coraz goręcej

Na Woronicza coraz goręcej
Foto: TVN24 Foto: Nowy spór zbiorowy w TVP

- Zarząd związku zawodowego pracowników TVP "Wizja" podjął decyzję o wejściu w nowy spór zbiorowy z zarządem telewizji publicznej - poinformował rzecznik związku Mariusz Jeliński. Dodał, że w TVP wciąż trwa pogotowie strajkowe.

Pogotowie strajkowe w TVP trwa od 13 sierpnia. W ubiegłym tygodniu pierwsi pracownicy TVP dostali wypowiedzenia. W ramach zwolnień grupowych spółka chce się rozstać z ok. 400 osobami. Związkowcy nie kwestionują sensu restrukturyzacji zatrudnienia w stacji, domagają się jednak zaprzestania zwolnień pracowników twórczych z dużym dorobkiem zawodowym. Sprzeciwiają się też praktykom zatrudniania przez p.o. prezesa spółki Piotra Farfała nowych osób w miejsce zwalnianych.

Spór jeszcze ostrzejszy

W piątek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznało, że postulaty związkowców z TVP dotyczące zwolnień grupowych nie mieszczą się w ustawowej definicji sporu zbiorowego i nie wyznaczyło mediatora, który negocjowałby między związkowcami i zarządem spółki. Zakwestionowanie przez resort sensu sporu wszczętego w połowie sierpnia sprawiło, że formalnie przestał on istnieć.

Po decyzji ministerstwa związkowcy podjęli więc uchwałę o wejściu w kolejny spór i uzupełnieniu jego uzasadnienia. - W uzasadnieniu tym wskazujemy na pogorszenie warunków pracy, obniżenie płac i złe zarządzanie finansami firmy przez zarząd - powiedział Jeliński.

Według rzecznika związkowców, podjęcie uchwały oznacza wszczęcie od nowa całej procedury dotyczącej sporu zbiorowego. Zanim zacznie się ewentualny strajk, muszą zakończyć się negocjacje pomiędzy protestującymi a zarządem. Jeśli stronom nie uda się uzgodnić mediatorów, będzie ich musiało wyznaczyć ministerstwo pracy.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane