• rozwiń
  • WIG20 2232.21 +0.10%
  • WIG30 2533.31 +0.07%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:02

Dostosuj

Na Ukrainie gaz znów droższy o połowę

Na Ukrainie gaz znów droższy o połowę
Foto: TVN24 Foto: Ukraincy będą musieli przyzwyczaić się do znacznie droższego gazu

Ukraińskie władze zdecydowały o ponownej, 50 procentowej podwyżce cen gazu. Poprzednio gaz zdrożał o połowę w sierpniu, druga podwyżka ma wejść w życie na wiosnę przyszłego roku. Ukraina wprowadza tak drastyczne podwyżki, aby spełnić warunki pożyczki przyznanej przez MFW.

- Podwyżka cen gazu dla społeczeństwa i przedsiębiorstw komunalnych zostanie wprowadzona w kwietniu 2011 roku - głosi memorandum ukraińskich władz, skierowane do MFW.

To jeszcze nie koniec

Następnie cena gazu będzie wzrastać co pół roku, by dorównać cenie, po której paliwo jest przez Ukrainę importowane.

Prócz zawartego w memorandum zobowiązania podniesienia cen gazu, rząd w Kijowie zadeklarował m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Obecnie dla mężczyzn wynosi on 60 lat, a dla kobiet - 55.

O ile reforma emerytalna będzie wprowadzana stopniowo, to wyższe ceny gazu, a także wywołany suszą niski urodzaj zbóż społeczeństwo ukraińskie odczuje natychmiast.

- Podwyżki cen żywności oczekiwane są na Ukrainie już jesienią - napisał w poniedziałek dziennik "Siegodnia".

Konieczne wyrzeczenia

Zobowiązania ukraińskich władz wobec MFW związane są z warunkami pożyczki, przyznanej pod koniec lipca. Ukraina otrzymała wówczas kredyt typu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy.

Środki te będą udostępniane stopniowo - natychmiast przekazane będzie 1,89 mld dolarów. Kredyt został zatwierdzony przez Radę Zarządzającą MFW, która uznała, że władze w Kijowie wspierają "program reform i zmian gospodarczych".

Żniwo kryzysu

Zmagająca się ze skutkami globalnego kryzysu finansowego Ukraina pilnie potrzebowała nowych kredytów dla podtrzymania gospodarki. Opiewający na 16,4 mld dolarów wcześniejszy program pomocowy MFW został zawieszony pod koniec ubiegłego roku, po wypłaceniu 10,5 mld dolarów, gdy okazało się, że poprzednia ukraińska ekipa rządowa nie realizowała swych obietnic w sprawie dyscyplinowania budżetu.

W ramach zobowiązań podjętych przez Kijów wobec MFW, Ukraina chce zmniejszyć deficyt budżetowy do 5,3 proc. PKB w 2010 roku i do 3,5 proc. w roku 2011.

mk/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane