• rozwiń

Na Śląsku powstanie elektrownia-gigant

Na Śląsku powstanie elektrownia-gigant
Foto: TVN24.pl Foto: Nowa elektrownia na Śląsku

Blisko 1,5 mld euro wyniosą nakłady na budowę nowej elektrowni, która powstanie na Dolnym Śląsku przy współpracy KGHM Polska Miedź, Energetyki Południe oraz EnergiaPro. Elektrownia ma ruszyć w 2013 r.

We Wrocławiu, w obecności wiceministra skarbu Dawida Jackiewicza, podpisany został list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie nowej elektrowni. - To jedna z największych inwestycji w branży elektro-energetycznej w regionie - podkreślił Jackiewicz. Dodał też, że w ślad za inwestycją przyjdzie kilka tysięcy miejsc pracy.

Prezes KGHM Krzysztof Skóra powiedział, że spółka miedziowa, w ramach dywersyfikacji działalności zamierza inwestować w sektor energetyczny. - Jesteśmy trzecim w kraju odbiorcą energii elektrycznej i teraz mamy zamiar na tej energii też trochę zarobić. Może się zdarzyć, że w okresie kilku lat ceny miedzi spadną i zamierzamy firmę na to przygotować - dodał Skóra.

Podział zadań

W ramach porozumienia, do zadań KGHM będzie należeć m.in. wskazanie kilku potencjalnych lokalizacji elektrowni oraz zdefiniowanie przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Do zadań Energetyki Południe należeć będzie m.in. ocena potencjalnych lokalizacji, analiza możliwych technologii. Natomiast EnergiaPro określi rozbudowę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych niezbędną do przyłączenia nowej elektrowni do krajowego systemu energetycznego.

Na węgiel lub gaz

Na obecnym etapie rozważana jest budowa bloku o mocy 800-1100 MWe, w zależności od wyników analiz, w oparciu o węgiel kamienny lub gaz ziemny. Natomiast przedmiotem dalszych badań będzie ewentualne wykorzystanie węgla brunatnego z lokalnych złóż.

Budowa elektrowni, według wstępnego planu, miałaby rozpocząć się na przełomie lat 2008 i 2009, natomiast uruchomienie miałoby nastąpić w 2013 r. Inwestorzy nie podali, jaki dokładnie będzie wkład finansowy każdego z nich w budowę nowej elektrowni.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane