• rozwiń

Na rynku wtórnym mieszkania tanieją

Na rynku wtórnym mieszkania tanieją
Foto: TVN24 Foto: Na rynku wtórnym mieszkania tanieją

Od początku roku ceny wywoławcze za mieszkania na rynku wtórnym nie zmieniły się, jednak ceny, po jakich zawierane są transakcje, wyraźnie spadły - podaje "Gazeta Prawna". Natomiast "Dziennik" pisze, że wkrótce budowa nowych mieszkań stanie się łatwiejsza.

- Jeśli ktoś chce koniecznie sprzedać nieruchomość, to musi obniżyć cenę o 10-15 proc. - mówi Małgorzata Bar, pośrednik w obrocie nieruchomościami.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku banki udzieliły o 17,7 proc. mniej kredytów hipotecznych.

z raportu Open Finance

W ostatnim kwartale ubiegłego roku banki udzieliły o 17,7 proc. mniej kredytów hipotecznych - wynika z raportu Open Finance. W tym roku prognozy mówią o spadku popytu na kredyty hipoteczne o 10 proc. Popyt na mieszkania będzie więc mniejszy i sprzedający będą musieli obniżać ceny. Bardziej niecierpliwi mogą być krajowi inwestorzy, którzy w ubiegłym roku kupowali po kilka mieszkań - zwykle z kredytu. Teraz mają problemy z obsługą kredytu i są zmuszeni do obniżania cen, by odzyskać zainwestowane pieniądze.
- To jest moment przeciągania liny - mówi Jerzy Sobański z MLS. Są już transakcje, w których ceny sprzedaży spadły o kilkanaście procent w porównaniu z cenami wywoławczymi.

Za rok łatwiej będzie budować nowe domy

Tymczasem ministerstwo infrastruktury chce radykalnie skrócić proces budowy domów. Zniesie obowiązek tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i zastąpi je uproszczonymi wariantami zabudowy. Dzięki temu budowa domów stanie się dużo łatwiejsza. I to już od początku 2009 roku, kiedy to nowe rozwiązania mają wejść w życie.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane