• rozwiń

Na równi z Polską i Malezją. Fitch podnosi rating Łotwy

Na równi z Polską i Malezją. Fitch podnosi rating Łotwy
Foto: CC BY SA Flick/ David Holt Foto: Agencja zaznacza, że perspektywa rozwoju Łotwy jest pozytywna

Fitch jest trzecią agencją, która w ciągu ostatnich trzech tygodni podniosła rating kredytowy Łotwy. Fitch wzmocnił swoją ocenę powołując się na perspektywy spadku długu publicznego w stosunku do Produktu Krajowego Brutto.

Fitch zwiększył rating o jeden poziom z BBB+ do A-, co stawia Łotwę na równi z Polską i Malezją. Oznacza to stabilną perspektywę.

Pozytywna dynamika

"Na podwyższenie ratingu miała wpływ pozytywna dynamika zadłużenia Łotwy" - napisali analitycy agencji Kit Ling Yeung i Paul Rawkins. "Perspektywa rozwoju Łotwy jest pozytywna pomimo zwiększonego ryzyka geopolitycznego, który miał do tej poru niewiele skutków ubocznych" - dodali.

Decyzja agencji oznacza powrót ratingu Łotwy do poziomu z 2007 roku. Późniejsza recesja spowodowała spadek PKB o 25 proc. i zmusiła rząd do szukania źródeł dofinansowania.

30 maja agencja Standard & Poor’s podniosła rating Łotwy o jeden poziom. 13 czerwca podobnie postąpiła agencja Moody. Obie tłumaczyły swoją decyzję wzrostem gospodarczym, niższymi wskaźnikami zadłużenie oraz członkostwem Łotwy w strefie euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane