• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Na polskie strony możesz bezpiecznie wchodzić

Na polskie strony możesz bezpiecznie wchodzić
Foto: TVN24.pl Foto: TVN24 z domeną pl jest jedną z bezpieczniejszych stron w internecie. Nie ma obaw - możesz w nią wchodzić

Wchodząc na polskie strony internetowe nie musisz obawiać się ataku wirusa. Domena ".pl" jest jedną z najbezpieczniejszych w globalnej sieci - a przynajmniej lepiej chroniona niż te z końcówką ".eu" czy ".uk". A jakich stron lepiej unikać? Tych z Kamerunu!

Nienajlepszą ochronę mają także popularny witryny z ".com" i narodowe strony Chin.

Uwaga na domeny na "c"

Firma McAfee, produkująca programy antywirusowe, opublikowała coroczny raport o bezpieczeństwie w globalnej sieci. Firma przebadała 24 mln stron ze 107 domenami i okazało się, że ryzykowne (słabo chronione przed zarażeniem wirusami) było prawie 6 proc. z nich. Tym samym w ubiegłym roku liczba źle chronionych domen zwiększyła się o prawie 2 pkt proc.

Według wyników cytowanych przez "Rzeczpospolitą", najbardziej niebezpieczna jest ".cm" – narodowa domena Kamerunu (37,5 proc. zarażonych wirusem stron z tą domeną), po niej popularna ".com" (32,2 proc.), a trzecie miejsce zajęła narodowa chińska domena ".cn" (23,4 proc.).

Gov.pl w Polsce najbezpieczniejsze

Internetowy ranking ma swój wpływ na bezpieczeństwo poszczególnych domen. Ubiegłoroczny zwycięzca niechlubnego konkursu - Hongkong (".hk") zainwestował w nowe zabezpieczenia i spadł na 34. miejsce. Najbardziej bezpieczne są domeny amerykańskie (średnie zawirusowanie 1,6 proc.) i europejskie (2,2 proc.). Wśród krajów Unii - najlepiej wchodzić na domeny irlandzkie. Najbezpieczniejszą domeną świata jest zaś domena rządów – ".gov", na której stronach nie znaleziono ani jednej z wirusem. Kolejne bezpieczne domeny to: jp (Japonia), edu, ie (Irlandia), hr (Chorwacja), cat (Katalonia) i lu (Luksemburg).

Polska domena narodowa znalazła się w zielonej strefie domen bezpiecznych (60. miejsce na 107). Wśród przetestowanych polskich stron autorzy znaleźli tylko 0,9 proc. zawirusowanych, a z roku na rok ochrona polskich stron jest też coraz lepsza (w 2007 r. 1,2 proc. z wirusem). Na tvn24.pl spokojnie można więc wchodzić...

ktu ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane