• rozwiń

Na leczenie wydaliśmy 28 mld zł - z własnych kieszeni

Na leczenie wydaliśmy 28 mld zł - z własnych kieszeni
Foto: sxc.hu Foto: Szpitale wciąż finansowane są głównie z NFZ

Bezpłatna służba zdrowia to mit. W 2008 roku każdy Polak do leczenia dopłacił średnio 737 zł - wynika z szacunków serwisu Money.pl.

Jak wynika z wyliczeń firmy konsultingowej Deloitte, na które powołuje się Money.pl, łączna wartość rynku usług medycznych w Polsce w 2008 roku wyniosła aż 76 mld zł. Z tego na prywatne leczenie Polacy wydali aż 28 mld zł. Oznacza to, że każdy z nas zainwestował w swoje zdrowie w ubiegłym roku średnio aż 737 zł z prywatnych środków. Resztę - 48 mld zł (63 proc. wartości całego rynku usług zdrowotnych) - rozdysponował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Za szpital płaci NFZ

Jak wylicza Money.pl, NFZ niemal w całości płaci za opiekę szpitalną. Z kwoty 21 mld zł, która poszła na ten cel w 2008 roku aż 98 proc. to środki publiczne. W pozostałych segmentach wydatki prywatne mają zdecydowanie większy udział. Opieka ambulatoryjna, na którą wydaje się 17 mld zł, tylko w 53 proc. finansowana jest ze środków publicznych.

Są też sektory, w których wydatki prywatne zdecydowanie dominują. To np. stomatologia. Na zabiegi dentystyczne idzie w sumie 6 mld zł. Tylko jedna trzecia tej kwoty pochodzi ze środków publicznych. Wydatki na leki pochłonęły w ubiegłym roku 22 mld zł, a jedynie 32 proc. tej kwoty to środki publiczne. Za resztę leków zapłaciliśmy z własnych dochodów - pisze serwis Money.pl.

bgr ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane