• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Na giełdzie znów strach. Indeksy w dół

Na giełdzie znów strach. Indeksy w dół
Foto: TVN24.pl Foto: Strach na rynakch

Kolejny fatalny dzień na rynkach. WIG20, indeks największych spółek na warszawskim parkiecie, tracił rano ponad 3 proc. Nastroje inwestorów psują przede wszystkim obawy o bankructwo Grecji.

Dzień na rynkach rozpoczęły duże spadki w Azji. Japoński Nikkei stracił rano ponad 2 proc., a hongkoński Hang Seng prawie 3,5 proc.

Potem spadki przywędrowały do Europy. Na czerwono sesję rozpoczęły niemal wszystkie giełdy na Starym Kontynencie. Nasz WIG20 na otwarciu tracił 2,22 proc., a potem było jeszcze gorzej. Ok. 9.30 indeks znajdował się już 3,5 proc. pod kreską.

Ta straszna Grecja

Powodem spadków na giełdach są obawy inwestorów o sytuację w Grecji, o której coraz głośniej mówi się, że może upaść, a nawet opuścić strefę euro. W piątek przedstawiciele niemieckiej koalicji zasygnalizowali, że rząd Angeli Merkel już przygotowuje plany awaryjne dla swojego sektora bankowego na wypadek niekontrolowanego bankructwa Aten.

Inwestorzy boją się także, że agencja Moody's obniży w tym tygodniu ratingi trzem czołowym francuskim bankom, co może zaszkodzić notowaniom całego sektora w Europie.

- Większość europejskich indeksów spadła już poniżej sierpniowych minimów, co otwiera im drogę do dalszych dynamicznych spadków. Ten tydzień może mieć rozstrzygające znaczenie dla losów koniunktury giełdowej w końcówce roku - zauważa analityk Noble Securities Emil Szweda.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane