• rozwiń

Na emeryturę tylko z bankowym kontem

Na emeryturę tylko z bankowym kontem
Foto: TVN24 Foto: Przed przejściem na emeryturę załóż konto

Wszystkie osoby urodzone po 1948 roku, które będą od 2009 roku przechodzić na emeryturę, będą musiały mieć bankowe konto. Inaczej ZUS nie wypłaci im świadczeń - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Projekt ustawy regulujący sposób wypłaty emerytur z otwartych funduszy emerytalnych, którym w sierpniu ma się zająć rząd, przewiduje zamianę sposobu wypłaty emerytur przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. A to ZUS będzie dostarczał pieniądze przyszłym emerytom - zarówno te, które będą im przyznane z I filara, jak również te, które ustalą dla nich zakłady emerytalne za pieniądze zgromadzone w II filarze.

Projekt ustawy o zakładach emerytalnych przewiduje, że osoby urodzone w 1949 roku lub później, które będą przechodzić na emeryturę od stycznia 2009 r., będą musiały podać we wniosku o emeryturę numer swojego rachunku w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Taka zmiana ma obniżyć koszty wypłat emerytur.

Obecnie około połowa ubezpieczonych otrzymuje świadczenia na konta. Reszcie zakład wysyła je za pośrednictwem poczty. - Na ten cel ZUS wydaje co roku kilkadziesiąt milionów zł - mówi Paweł Wypych, prezes ZUS.

Dlatego zaraz po tym jak w czerwcu tego roku został szefem ZUS zapowiadał, że będzie starał się, aby przynajmniej nowo przyznawane świadczenia były za jakiś czas wypłacane tylko na konta bankowe. Taki przepis znalazł się teraz w projekcie ustawy o zakładach emerytalnych.

W zamian za konieczność założenia rachunku w banku świadczeniobiorcy powinni też - zdaniem Pawła Wypycha - otrzymywać ofertę jego prowadzenia ze specjalnymi usługami. - Na przykład bank oferowałby takim osobom kilka przelewów w miesiącu bez żadnej prowizji - mówi.

Będzie to jednak wymagać tego, aby ZUS wybrał bank proponujący najlepszą dla świadczeniobiorców ofertę. To zachęcałoby również obecnych emerytów i rencistów do zakładania kont.


ZUS wypłaca obecnie co miesiąc (dane za czerwiec tego roku) świadczenia dla 7,91 mln osób. Z tej liczby 4,55 mln to emeryci, 1,47 mln osoby mające prawo do rent z tytułu niezdolności do pracy, a 1,28 mln do rent rodzinnych. Ponadto ZUS wypłaca też 238 tys. rent socjalnych i 370 tys. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych. Łącznie, miesięcznie na te świadczenia ZUS wydaje 9,6 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane