• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Na emeryturę pójdziesz, kiedy będziesz chciał?

Na emeryturę pójdziesz, kiedy będziesz chciał?
Foto: TVN24 Foto: Na emeryturę w (prawie) dowolnym momencie

Rewolucyjny plan Ministerstwa Pracy. Każdy sam zdecyduje, kiedy przejść na emeryturę. - Moglibyśmy w ogóle zrezygnować z odgórnego określania wieku emerytalnego - zdradza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" minister pracy Jolanta Fedak.

Plan resortu pracy jest prosty: rząd, bądź parlament ustalałby, ile wynosi "minimalna godna emerytura". Osoba, która przekroczyłaby ten próg, mogłaby niezależnie od wieku odejść z pracy - pisze "Wyborcza".

"Godnie" czyli ile? Nie wiadomo

Ile wyniosłoby to "minimalne godne świadczenie"? Ministerstwo Pracy jeszcze nie wie - dziś emerytura nie może być niższa niż 675 zł brutto. Średnia emerytura według ZUS to 1,5 tys. zł brutto.

Po wprowadzeniu zmian, krótszy czas pracy oznaczałby oczywiście niższą emeryturę.

- Podobne rozwiązanie występuje tylko w Szwecji. Ale tam można wybierać, czy przejść na emeryturę, dopiero mając 61-65 lat - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS.

Za i przeciw

Zdaniem współtwórcy reformy emerytalnej z 1999 r. prof. Marka Góry pomysł jest dla statystycznego Kowalskiego atrakcyjny. Problem w tym, że 55-latek jest w stanie dorobić nawet do bardzo niskiej emerytury, ale schorowany 70-latek - raczej nie. - Wtedy życie za np. 900 zł może się okazać problemem - ostrzega Góra.

- Pomysł bardzo mi się podoba - zachwyca się z kolei Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha. - Zostawmy obywatelom wolny wybór. Niech sami decydują, kiedy przejść na emeryturę. Znam osoby, które w wieku 85 lat wciąż pracują i nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Ale znam też takie, które przy pierwszej sposobności poszłyby na emeryturę, wychodząc z założenia, że same najlepiej zatroszczą się o swoją przyszłość - mówi w rozmowie z z "Gazetą Wyborczą".

Dziś, żeby dostać emeryturę, trzeba mieć 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).

bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane