• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Na A2 szykuj więcej złotówek

Na A2 szykuj więcej złotówek
Foto: TVN24 Foto: 12 złotych przygotowane?

Od poniedziałku obowiązują wyższe opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2. Zamiast 11 zł za przejazd przez każdą bramkę poboru opłat, kierowcy motocykli oraz samochodów osobowych płacą 12 zł. Autostrada Wielkopolska SA podkreśla, że to pierwsza podwyżka od czasu, gdy obowiązują opłaty.

Od 1 marca przejazd 150 km płatnymi odcinkami autostrady A2 kosztuje łącznie 36 zł, a nie jak do tej pory - 33 zł. Cena za przejazd 1 km autostrady podniosła się z 22 do 24 groszy.

Koncesjonariusz autostrady tłumaczy, że przyczyną podwyżki jest wzrost kosztów bieżącego utrzymania trasy oraz obsługi kredytów. W związku z tym wzrósł również koszt planowanych inwestycji, tj. rozbudowy i budowy nowych węzłów autostradowych.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska S.A. Zofia Kwiatkowska, z dochodów z opłat zapewniane jest odpowiednie utrzymanie autostrady, obsługa kredytów oraz odkładane są środki na nowe inwestycje np. budowę nowych węzłów autostradowych.

Jak dodała, spółka, choć nie miała takiego obowiązku, wprowadzenie podwyżki uzgodniła ze stroną publiczną. Na początku lutego uzyskała od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad akceptację nowej ceny.

Według przedstawicieli Autostrady Wielkopolskiej, cena w wysokości 0,24 zł za km autostrady jest jedną z najniższych w Europie. We Francji za przejazd kilometrem autostrady należy zapłacić średnio ok. 30 groszy, we Włoszech ok. 27 groszy, a w Chorwacji ok. 22 groszy. Warto zwrócić uwagę, że chodzi tu o ceny nominalne. Krytycy wysokości opłat na polskich drogach płatnych zwracają uwagę na ich proporcję do dochodów Polaków.

Od 1 grudnia opłaty za przejazd podwyższył inny zarządca polskiej płatnej autostrady - firma Stalexport, eksploatująca odcinek Kraków - Katowice.

ZOBACZ trasę Konin - Nowy Tomyśl na mapach zumi.pl

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane