• rozwiń

My się kryzysu (prawie) nie boimy

My się kryzysu (prawie) nie boimy
Foto: TVN24 Foto: Polacy najbardziej obawiają się wzrostu cen i oprocentowania kredytów

Ograniczenie miejsc pracy, spadek dochodów, zwiększenie spłacanych rat kredytu oraz spadek wartości majątku - to dla 18 proc. Polaków odczuwalne skutki kryzysu finansowego - wynika z najnowszego badania CBOS.

Wśród naszych obaw pojawia się także strach przed utratą pracy i rozgoryczenie związane z nieprzyznaniem kredytu lub nagłą zmianą decyzji banku, który cofa już podjętą decyzję kredytową. Wśród innych następstw kryzysu finansowego Polacy wymieniają m.in. podwyżki cen.

Na kryzys jesteśmy przygotowani

Według 60 proc. Polaków, światowy kryzys finansowy wpłynie negatywnie na polską gospodarkę. Zdaniem 12 proc. badanych, skutki tego zjawiska widać już teraz. Jednocześnie dokładnie taki sam odsetek twierdzi, że kryzys nie dotknie naszego kraju.

44 proc. Polaków nie obawia się, że kryzys zagrozi ich zakładowi pracy. 37 proc. respondentów ma takie obawy, a 5 proc. zauważyło już negatywny wpływ kryzysu na ich sytuację w miejscach pracy.

"Zdaniem blisko połowy respondentów (48 proc.) polska gospodarka nie jest przygotowana na nadejście kryzysu. Mniej niż co czwarty (23 proc.) sądzi, że jest dobrze przygotowana, natomiast spora grupa badanych (29 proc.) nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie" - wynika z badania.

W bankach bezpiecznie

Według Polaków, najbardziej opłacalne jest lokowanie pieniędzy w nieruchomości (ziemię, mieszkania, domy). Bessa na giełdzie wpłynęła na bardzo słabe oceny atrakcyjności akcji przedsiębiorstw. Jedynie 17 proc. badanych uważa, że warto je teraz kupować. 56 proc.

Polaków ocenia dobrze działalność banków w Polsce, a 22 proc. - źle.

Badani mający konto bankowe (67 proc.) znacznie częściej mają dobre zdanie o bankach niż nie korzystający z ich usług. Według 59 proc. Polaków, pieniądze ulokowane w bankach są bezpieczne. Wątpliwości co do bezpieczeństwa lokat ma 27 proc.

Badanie przeprowadzono 6-12 listopada br. Wzięło w nim udział 1050 dorosłych Polaków.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane