• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Murdoch kusi darmowym biletem

Murdoch kusi darmowym biletem
Foto: thetimes.co.uk Foto: The Times już nie za darmo. Trzeba płacić

Darmowe bilety do kina na "Toy Story 3", a może darmowy weekend w południowej Anglii? Takimi m.in. bonusami zamierza kusić Rupert Murdoch, właściciel londyńskiego "Timesa", by skłonić do jego czytania w sieci. Czytania, za które trzeba już płacić.

Jeszcze w tym tygodniu brytyjski dziennik zamknie darmowy dostęp do stron "Timesa" przez internet.

Czytelnicy na całym świecie oraz rzadziej decydują się na kupno gazet w wersji papierowej. Częściej skłaniamy się ku sieci - i informacjom dostępnym tam za darmo. Rupert Murdoch przez wiele miesięcy ubiegłego roku prowadził batalię zmierzającą do ograniczenia darmowego dostępu do wytwarzanych przez prasę treści, które w sieci powielane są na darmowych stronach. Doprowadził nawet do usunięcia swoich serwisów z wyników wyszukiwania Google.

Prosimy do kasy

Potem postanowił pobierać opłaty za korzystanie ze swoich witryn. Eksperyment jest z uwagą obserwowany przez konkurentów: "The Times" to duża i popularna witryna.

Jeśli tam się uda, także inni właściciele stron internetowych mogą próbować pójść tą drogą.

Z wprowadzeniem opłat wiąże się oczywiście ryzyko: na pewno liczba czytelników online spadnie, pytanie tylko o ile. Nelson Phillips, profesor organizacji i zarządzania w Imperial College w Londynie uważa, że wprowadzenie opłat za korzystanie z internetowej wersji "Timesa" jest bardzo dobrym pomysłem. - Wielkie marki mogą sobie na ten kroki pozwolić. Natomiast jeśli chodzi czytelników gazet "średniego szczebla", to jestem przekonany, że ci nie zechcą płacić za podobne usługi - stwierdza Phillips.

Są już naśladowcy

Za korzystanie z internetowej wersji dziennika będzie trzeba zapłacić 2 funty na tydzień. To stosunkowo niewiele, bo każdy papierowy egzemplarz dziennika kosztuje 1 (od poniedziałku do piątku), lub 1,5 funta (wydanie sobotnie). Studenci mają jeszcze taniej: na terenie uniwersytetów cena "Timesa" wynosi zaledwie 30 pensów.

Rupert Murdoch znajduje już naśladowców. Właściciele amerykańskiego "New York Times" zamierzają w przyszłym roku wprowadzić podobne opłaty.

mst/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane