• rozwiń

Murdoch coraz bliżej zakupu WSJ

Murdoch coraz bliżej zakupu WSJ

Magnat mediowy Rupert Murdoch osiągnął wstępne porozumienie co do zakupu spółki Dow Jones – wydawcy prestiżowego dziennika finansowego „The Wall Street Journal”.

Jeszcze dziś wieczorem zarząd Dow Jones omówi wartą 5 mld USD ofertę, złożoną przez należącą do Murdocha firmę News Corp. Do tej pory właściciele jednej z najbardziej renomowanych gazet ekonomicznych na świecie, a także portalu finansowego MarketWatch.com oraz agencji informacyjnej Dow Jones Newswires, bronili się przed sprzedażą. Główne zastrzeżenia dotyczyły utraty wiarygodności firmy po przejęciu przez News Corp.

Zastrzeżenia podzielali dziennikarze gazety. "Pan Murdoch dowiódł już, że jego intencją jest niszczenie jakości i niezależności, więc nie ma powodu mniemać, że potraktuje Dow Jones czy WSJ jakoś inaczej” - czytamy w oświadczeniu związku zawodowego Independent Association of Publishers' Employees, do którego należy część dziennikarzy „The Wall Street Journal.

Od czasu złożenia oferty pod koniec maja przedstawiciele Murdocha starali się przekonać zarząd Dow Jones i opinię publiczną, że utrzymają niezależność gazety.

Od czasu złożenia propozycji przez News Corp. właścicielom WSJ nie udało się uzyskać lepszej oferty – w chwili złożenia była ona o 65% wyższa od giełdowej wartości spółki.

Decyzja rodziny Bancroftów, która od 1902 r. kontroluje zarząd spółki Dow Jones, nie jest spodziewana wcześniej, niż za kilka dni.

Imperium 76-letniego Ruperta Murdocha obejmuje m.in. telewizję Fox, wytwórnię filmową 20th Century Fox oraz największy serwis społecznościowy na świecie MySpace.com. W Polsce należą do niego TV Puls oraz firma reklamy zewnętrznej News Outdoor Poland.

Jednym z jego najnowszych projektów jest telewizyjny kanał ekonomiczny znany obecnie jako Fox Business News, który ma ruszyć na jesieni.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane