• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Mundial w Katarze na przełomie listopada i grudnia? Technologia może zawieść w walce z upałem

Katarski mundial jednak zimą? Odtwórz: Katarski mundial jednak zimą?
Foto: Zaha Hadid Architects | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: W jakich miesiącach odbędzie się mundial w Katarze? | Video: Katarski mundial jednak zimą?

FIFA nadal zastanawia się, w jakich miesiącach ma się odbyć mundial w Katarze w 2022 roku. Najbardziej prawdopodobny wydaje się przełom jesieni i zimy - pisze serwis Business Insider.

- Zbliżamy się do ograniczenia propozycji dat Mistrzostw Świata do dwóch - styczeń/luty lub listopad/grudzień. Jednak FIFA została też poproszona o rozważanie maja 2022 roku - powiedział po poniedziałkowym spotkaniu FIFA Jerome Valcke, sekretarz generalny organizacji.

Jak pisze Business Insider, decyzja o przeniesieniu terminu Mundialu z lata na zimę będzie kłopotliwa dla organizacji lig krajowych, dla samych zawodników, stacji telewizyjnych i może nawet dla olimpiady w 2022 roku.

Inne opcje

W propozycji z 2010 roku Katar obiecał dotrzymanie terminu turnieju w czerwcu i lipcu. Pomóc w tym miała nowoczesna technologia chłodzenia stadionu. Na razie jednak jest ona w fazie projektowania, a rozgrywania mistrzostw w piekielnym upale nikt sobie raczej nie wyobraża.

Przedstawiciel FIFA ds. medycznych Jiří Dvořák podkreślił, że od kwietnia do września w Katarze jest zbyt gorąco, aby mógł tam się odbyć turniej. Termin kwietniowo-majowy zaproponowało Europejskiej Stowarzyszenie Klubów, zrzeszające największe profesjonalne drużyny na kontynencie.

Zdaniem Dvořáka maj i wrzesień to termin graniczny jeśli chodzi o wysokość temperatury. Jednak z medycznego punktu widzenia nie jest on zalecany - dodał.

Business Insider podaje, że termin styczniowo-lutowy byłby mniej uciążliwy zarówno dla zawodników, jak i kibiców, ponieważ wiele lig krajowych robi wówczas przerwę w rozgrywkach. Jednak termin lutowy wszedłby w konflikt z zimowymi igrzyskami olimpijskimi, a to do tej pory nigdy nie miało miejsca.

Z tego powodu najbardziej prawdopodobnym terminem jest przełom listopada i grudnia.

Według różnych szacunków mundial ma kosztować ok. 50-60 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane