• rozwiń
  • WIG20 2159.55 +0.16%
  • WIG30 2445.69 +0.15%
  • WIG 56863.74 -0.06%
  • sWIG80 11463.36 -0.23%
  • mWIG40 3645.95 +0.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:01

Dostosuj

MTK odwołane. Pierwszy raz od 56 lat

MTK odwołane. Pierwszy raz od 56 lat
Foto: Ars Polona Foto: MTK w tym roku nie będzie

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie w tym roku się nie odbędą. Organizowana co roku od ponad pół wieku impreza została odwołana ze względu na kłopoty finansowe organizatora firmy Ars Polona i konkurencję ze strony Warszawskich Targów Książki.

MTK odbywały się od 56 lat początkowo w w Poznaniu, a następnie w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Były czołową tego rodzaju imprezą w krajach Europy Środkowej, odwiedzaną co roku przez dziesiątki tysięcy osób. Organizatorem MTK była Ars Polona - przed transformacją spółka państwowa, potem sprywatyzowana.

W tym roku targów nie będzie. Przyczyny w liście do wystawców wyłożył prezes Ars Polona Grzegorz Guzowski. "Od ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie stały się obiektem niezwykle brutalnego, niewiele mającego z zasadami uczciwej gry gospodarczej, ataku konkurencji reprezentowanej przez firmę Murator EXPO Sp. z o.o. w Warszawie i założonej z inicjatywy Muratora EXPO spółki Targi Książki Sp. z o.o. Wykorzystując wieloletnią tradycję imprezy organizowanej przez Ars Polonę, powielając wytworzone przez nas wzory, konkurenci zorganizowali w ubiegłym roku, w tym samym miejscu i niemal w tym samym czasie, imprezę wystawienniczą pod nazwą Warszawskie Targi Książki. Stosując ceny niższe od kosztów wytworzenia, korzystając z zaplecza finansowego firmy Murator EXPO Sp. z o.o. w Warszawie, zdołali przyciągnąć część wystawców, dotychczas uczestniczących w naszych targach" - pisze Guzowski.

Sprawa w sądzie

Jak tłumaczy Guzowski, taki stan rzeczy sprawił, że zeszłoroczne MTK przyniosły Ars Polonie dużą stratę finansową. Ponieważ także w tym roku WTK mają się odbyć w PKiN, spółka postanowiła zrezygnować z organizacji swojej imprezy, by nie narażać swoich akcjonariuszy na straty.

Jednocześnie Ars Polona postanowiła oddać sprawę do sądu, by dowieść, że organizatorzy WTK zawłaszczyli jej wieloletni dorobek i dopuścili się praktyk nieuczciwej konkurencji. Firma żąda zakazu organizowania imprezy o tym samym profilu w PKiN w zbliżonym czasie. Ars Polona pozwała również Pałac Kultury i Nauki "w związku z działaniem na szkodę wieloletniego kontrahenta i wielokrotnym naruszeniem norm i zasad wypracowanych w trakcie długotrwałej współpracy".

Ars Polona liczy, że w przyszłym roku MTK uda się zorganizować.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane