• rozwiń

MtGox znalazł bitcoiny warte prawie 120 mln dolarów

MtGox znalazł bitcoiny warte prawie 120 mln dolarów
Foto: Shutterstock Foto: Bitcoin to wirtualna waluta

MtGox, była największa giełda wirtualnej waluty na świecie poinformowała w piątek, że 7 marca znaleziono 200 tys. bitcoinów z ponad 800 tys. zaginionych. Warte sa one ponad 118 mln dol. Giełda tydzień temu złożyła wniosek o upadłość, zgłaszając stratę niemal wszystkich posiadanych bitcoinów.

MtGox wydał oświadczenie w sprawie znalezienia bitcoinów. Wynika z niego, że mieli wykryć je w sieci internetowi detektywi.

Wirtualna waluta znajdowała się w tzw. starym formacie portfela, który miał być już pusty. Sprawdzono

go ponownie po bankructwie. "7 marca Mt Gox potwierdził, że portfel starego formatu, który był używane do czerwca 2011 roku zawierał 200 tys. bitcoinów" - głosi oświadczenie.

Znalezione bitcoiny zostały, "ze względów bezpieczeństwa" dezaktywowane.

MtGox złożył wniosek o upadłość na początku marca. Firma poinformowała o stracie ponad 800 tys. bitcoinów.

Wirtualna waluta

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane