• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

MSWiA chce wycofania pozwu KE

MSWiA chce wycofania pozwu KE
Foto: TVN24.pl Foto: Europejski numer alarmowy nadal nie działa sprawnie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce przekonać Komisję Europejską do wycofania skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie alarmowego numeru telefonicznego.

MSWiA zapewnia, że prowadzi obecnie intensywne prac nad jak najszybszym zagwarantowaniem pełnego dostęp służb ratunkowych do informacji o lokalizacji osoby korzystającej z numeru alarmowego 112.

W środę Komisja Europejska pozwała Polskę i Łotwę do Trybunału Sprawiedliwości UE za opóźnienia we właściwym wprowadzaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych dotyczących właśnie tego numeru.

W swoim oświadczeniu Komisja napisała, że w Polsce i na Łotwie informacje o miejscu przebywania osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 z telefonów komórkowych nadal nie są udostępniane służbom ratowniczym. Uniemożliwia to szybkie dotarcie na miejsce wypadku i udzielenie pomocy.

- Obywatele europejscy podróżujący do innych krajów Unii, zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych, muszą mieć pewność, że po wybraniu numeru alarmowego zostaną zlokalizowani przez służby ratunkowe - powiedziała unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. Jak dodała, w większości państw członkowskich ten system działa sprawnie.

Jak powiedziała Wiola Paprocka z MSWiA, w przyszłym tygodniu, po rozmowach z operatorami komórkowymi, będzie gotowy plan tymczasowego rozwiązania problemu linii 112.

Ma ono polegać na tym, że operatorzy w centrach obsługujących numer alarmowy 112 będą mieli wgląd do danych sieci telekomunikacyjnych. Wcześniej potrzebne jest jednak porozumienie między MSWiA a operatorami komórkowymi.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane