• rozwiń

MP3 z iTunes bez ograniczeń

MP3 z iTunes bez ograniczeń
Foto: sxc.hu Foto: iPod - teraz nie będzie niezbędny do korzystania z iTunes

Koniec ery DRM, czyli cyfrowego systemu zabezpieczeń plików ogłosił na konferencji MacWorld 2009 Phil Shiller, w zastępstwie nieobecnego Steve'a Jobsa. Z końcem kwartału ponad 10 milionów utworów muzycznych ma być pozbawionych ograniczeń.

Do niedawna pliki pobrane z internetowego sklepu z utworami muzycznymi Apple iTunes można było odtworzyć tylko na odtwarzaczu iPod lub na komputerowym iTunes. Teraz Apple będzie sprzedawać piosenki bez zabezpieczenia programowego.

Stało się tak dzięki podpisaniu nowej umowy miedzy Apple a wytwórniami płytowymi Sony BMG, Universal i Warner Music. Tak zakończyła się era DRM.

iTunes taniej!

Zmiany zostały ogłoszone na dorocznej konferencji MacWorld w San Francisco.

Przy okazji poinformowano, że spadnie cena utworów udostępnianych na iTunes.

- Przez ostatnie sześć lat piosenka kosztowała 99 centów. Muzyczne kompanie chcą jednak większej elastyczności - powiedział Shiller, zapowiadając wprowadzenie dwóch stawek - 69 centów i 1,29 dolara.

Inne wieści z Apple

Na konferencję, niestety bez udziału schorowanego Jobsa, czekał cały świat wielbicieli marki Apple. I choć nie było na niej takich nowości, jak choćby iPhone 3G zaprezentowany w 2008 roku, jednak prawdziwi fani nie są zawiedzeni.

Najbogatsi użytkownicy otrzymali nowy komputer mobilny MacBook Pro z 17 calowym ekranem.

Z kolei wielbiciele cyfrowych galerii od teraz będą mogli korzystać z funkcji rozpoznawania i przypisywania twarzy w programie iPhoto. Dzięki temu możliwe będzie organizowanie albumów na podstawie twarzy osoby znajdującej się na fotografiach.

Nie ma się jednak co oszukiwać. Na prawdziwe nowinki z jabłuszkiem trzeba będzie zapewne poczekać do (kolejnego) wyzdrowienia Steve'a Jobsa.

sm/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane