• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Można sprzedać mieszkanie, nie tracąc bonifikaty

Można sprzedać mieszkanie, nie tracąc bonifikaty
Foto: TVN24 Foto: Można sprzedać mieszkanie, nie tracąc bonifikaty

Osoby, które kupiły mieszkanie komunalne z bonifikatą, nie będą musiały oddawać gminie różnicy ceny, jeśli sprzedadzą je przed upływem pięciu lat od dnia zakupu - informuje "Gazeta Prawna".

Pieniądze ze sprzedaży trzeba jednak przeznaczyć na zakup innego lokalu lub na cele mieszkaniowe. Takie zasady wprowadza znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami, która wchodzi w życie 22 października - czytamy w "GP". Według niej, nowe przepisy budzą wątpliwości prawne. Do końca nie wiadomo, czy zwolnienie z obowiązku zwrotu bonifikaty dotyczy tylko przypadków sprzedaży mieszkań nabytych od gminy po dacie wprowadzenia przepisów, czy również odnoszą się do lokali wykupionych wcześniej.

Urzędnicy twierdzą, że nowe regulacje nie mogą odnosić się do aktów notarialnych podpisanych przed 22 października. Oznaczałoby to bowiem wtedy zakazane działanie prawa wstecz. Inaczej interpretują przepisy prawnicy - zauważa "Gazeta Prawna".

- Przywilej nie dotyczy samej transakcji sprzedaży mieszkania i związanej z nią umowy, ale skutków, jakie ona wywiera w momencie zbycia w trakcie pięcioletniego okresu ochronnego. Zwolnienie nie ma w takim przypadku działania wstecznego - przekonuje prof. Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane