• rozwiń
  • WIG20 2192.47 +0.04%
  • WIG30 2490.09 -0.06%
  • WIG 57882.00 -0.29%
  • sWIG80 11610.70 -0.09%
  • mWIG40 3782.88 -1.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:59

Dostosuj

Można pomagać liniom lotniczym

Bruksela zgadza się na pomoc z publicznej kasy dla linii lotniczych, które ucierpiały na skutek niedawnego zamknięcia lotnisk. Komisja Europejska podała, że zamknięcie przestrzeni powietrznej w wyniku wybuchu wulkanu na Islandii jest uzasadnieniem dla przyznania pomocy przewoźnikom.

Komisja podała, że poszczególne państwa Unii mogą  wdrażać pomoc dla linii lotniczych - pod warunkiem, że będzie ona tymczasowa. Miałaby ona zostać przyznana pod warunkiem, że przewoźnicy skarżą się na problemy z płynnością finansową.

Dotychczas chęć otrzymania rekompensat po wybuchu wulkanu zgłosiły linie British Airways. Przewoźnik zwrócił się jednak nie do rządu, a do Komisji Europejskiej.

Miliardowe straty

Paraliż europejskiego nieba po wybuchu wulkanu na Islandii trwał tydzień. Zrzeszenie Przewoźników IATA szacuje, że zastój kosztował linie lotnicze miliard 700 milionów dolarów, a z kryzysu finansowego - zaostrzonego jeszcze przez linie lotnicze - przewoźnicy będą się podnosić jeszcze co najmniej 3 lata.

Natomiast unijny komisarz do spraw transportu Siim Kallas szacuje, że straty przemysłu lotniczego wyniosły od półtora do 2,5 miliardów euro. Szacunki te dotyczą nie tylko samych linii lotniczych, ale i lotnisk, tour-operatorów oraz rozmaitych firm podwykonawczych.

- Jeśli chodzi o pomoc publiczną, trzeba pamiętać, że nie mówimy o worku z pieniędzmi, który tylko czeka na taki kryzys. Przyznawanie pomocy publicznej zawsze jest skomplikowane, a bardzo istotne jest w tym przypadku to, by postępować fair - wskazał Siim Kallas.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane